Webnoviny - Svet

Kandidáti na primátorov budú diskutovať o kultúre

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – V súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami budú v stredu 27. októbra vo viacerých mestách na Slovensku verejné diskusie s vybranými kandidátmi na primátorov. Ich hlavnou témou bude postavenie nezávislej kultúry a jej význam pre ďalší rozvoj spoločenského a kultúrneho života v regiónoch, na Slovensku i v širšom európskom kontexte. Agentúru SITA o tom informoval Milan Zvada z občianskeho združenia Anténa, ktoré diskusie organizuje.

Občianske združenie Anténa vzniklo v roku 2008 z potreby vytvoriť spoločnú platformu komunikácie a spolupráce medzi nezávislými kultúrnymi centrami a umelcami v krajine. Jeho cieľom je pomáhať vytváraniu priaznivejších podmienok pre rozvoj občianskych umeleckých aktivít ako rovnocennej alternatívy k produkcii kultúrnych inštitúcií zriaďovaných štátom či samosprávami. „Cieľom podujatia je upriamiť pozornosť politikov aj verejnosti na u nás často opomínanú oblasť kultúry, ktorá však významným spôsobom ovplyvňuje kvalitu života,“ povedal Zvada. Podľa neho za prevažnou časťou kultúrnej ponuky v slovenských mestách stoja organizátori, ktorých zriaďovateľom nie je štát či mestá, či už ide o festivaly, galérie alebo kultúrne centrá, a samosprávy vo väčšine prípadov nevytvárajú podmienky na ich dlhodobú existenciu. Jednou z výziev pre nastávajúcich primátorov bude preto podľa zduženia Anténa aj priblíženie kultúrnej politiky našich miest štandardom, bežným v iných európskych sídlach.

Séria diskusií sa uskutoční vo vybraných mestách v rovnakom čase. Kandidáti budú diskutovať v Bratislave (A4 – nultý priestor), Žiline (Stanica Žilina-Záriečie), Košiciach (Tabačka Kulturfabrik), Trenčíne (Klub Lúč) a v Banskej Bystrici (Divadlo Ivana Palúcha) o 18:00 hod.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM