Krimi

Kauza ultrazvukov má pokračovanie: Výpovede svedkov z nemocnice

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici je miestom, kde sa rieši kauza nákupu ultrazvukov pre košickú nemocnicu.

Ilustračný obrázok k článku Kauza ultrazvukov má pokračovanie: Výpovede svedkov z nemocnice
Zdroj: TASR

Výsluchom svedkov pokračoval v utorok 18. februára proces na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, s obžalovaným Branislavom P. – synovcom nebohého expredsedu Národnej rady SR Pavla Pašku v kauze nákupu ultrazvukov pre košickú nemocnicu. Ten vinu odmieta.

Pred súdom čelí obžalobe zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, za čo mu hrozí trest odňatia slobody od sedem do 12 rokov nepodmienečne.

Výpovede lekárov

K skutku došlo v roku 2013, keď obžalovaný ako vedúci oddelenia verejného obstarávania Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach mal uprednostniť víťaza verejnej súťaže v neprospech iných tak, že sám nastavil podmienky na technické špecifikácie a vybavenie štyroch zariadení pri verejnom obstarávaní, čím uprednostnil vopred vybranú spoločnosť a porušil zákon.

V utorok vypovedali ľudia z vedenia nemocnice a lekári, ktorí hovorili o tom, čo predchádzalo nákupu ultrazvukov, kto mal v tom čase aké kompetencie a aký dosah mali na celý proces verejného obstarávania.

Požiadavky nemocnice

Z jednotlivých oddelení nemocnice išli požiadavky na nákup ultrazvukov, ktoré mali nahradiť staré, dosluhujúce. To posudzovalo vedenie nemocnice a v konečnom dôsledku ich nákup a predpokladanú výšku zákazky schvaľovalo ministerstvo zdravotníctva.

V postupe sa zhodli, medicínski odborníci vypracovali k požiadavke technické špecifikácie prístrojov, ktoré potrebujú, ale údajne nie až s takými detailnými parametrami, ako sa objavili pri verejnom obstarávaní. Vtedajší šéf odboru nákupu nemocnice sa nestretol s tým, že by bola požiadavka na nákup prístrojov konkrétnej značky.

Problémom aj cena

Okrem diskriminačných kritérií, ktoré tendru vyčítali konkurenčné firmy, problémom je aj cena prístrojov. Košickú nemocnicu vyšli ultrazvuky skoro dvojnásobne drahšie a „preplatila“ viac ako 160 000 eur. Vo štvrtok (20. 2.) je v tejto súvislosti predvolaná znalkyňa.

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry znalkyňa, spochybňuje sumu 380 000 eur bez DPH, ktorá mala byť konečnou cenou štyroch ultrazvukov pre štyri rôzne oddelenia košickej nemocnice. Hodnotu všetkých štyroch prístrojov ustálila na sumu zhruba 212 000 eur. Proces pokračuje v stredu (19. 2.).

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie