Rôzne

Kedy sa dočkáme návratu letných horúčav? V Európe sa poriadne ochladilo

V najbližších dňoch teploty výraznejšie neporastú nielen na Slovensku, ale ani v Európe.

Ilustračný obrázok k článku Kedy sa dočkáme návratu letných horúčav? V Európe sa poriadne ochladilo
Zdroj: TASR/AP

Kým v závere minulého pracovného týždňa sme na našom území mali teploty presahujúce +30 °C, v Senici dokonca prekročili +35 °C, počas víkendu došlo k zmene. V najbližších dňoch teploty výraznejšie neporastú nielen na Slovensku, ale ani v Európe.

„V piatok k nám vrcholil prílev teplého vzduchu, ktorý hnal teploty poriadne vysoko. Zároveň sa však od západu približoval studený front, kvôli ktorému sa aj výraznejšie ochladilo. V utorok ráno na Orave teplota lokálne klesla aj slabo pod bod mrazu. Aj keď sa v najbližších dňoch bude pomaly, otepľovať, hovoriť o výraznejších horúčavách nemôžeme,“ informuje portál iMeteo.sk.

Studené leto

Takéto počasie však nebude prevládať len u nás, ale aj takmer v celej Európe. Na vine bude studený front, ktorý sa začne opäť presúvať od západu na východ.

V niektorých oblastiach bude preto aj o 10 °C chladnejšie než je dlhodobý priemer. Teploty začnú výraznejšie stúpať až na prelome tohto a nasledujúceho týždňa.

„Vtedy by sme sa mohli dočkať hodnôt okolo +30 °C. Zatiaľ nás však čaká počasie bez tropických teplôt a aj bez výrazných zrážok. V nasledujúcich dňoch sa očakávajú prehánky iba ojedinele. Výraznejšie zrážky s búrkami môžu naše územie zasiahnuť vo štvrtok a v piatok,“ dodáva iMeteo.sk.

Výrazné oteplenia striedajú ochladenia

Na konci prvej polovice tohtoročného leta chýba počasiu na Slovensku väčšia stabilita. Tvrdia to meteorológovia zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ).

Príkladom je podľa nich vývoj teplotných podmienok v týždni od 6. do 12. júla. V priebehu tohto obdobia boli zaznamenané dve výrazné oteplenia a dve výrazné ochladenia.

„V pondelok (6. 7.) zaregistrovala väčšina meteorologických staníc na Slovensku tropické hodnoty teploty vzduchu, v Hurbanove dosiahla maximálna denná teplota vzduchu 32,9 stupňa Celzia. Už v priebehu popoludnia, potom večer a v noci, nasledovalo ochladenie. V utorok (7. 7.) bola maximálna denná teplota vzduchu približne o desať stupňov nižšia, napríklad v Dudinciach namerali 23,4 stupňa Celzia,“ spresnil ústav na sociálnej sieti.

Nasledovala studená noc a ráno 8. júla, keď napríklad v Nitre klesla minimálna denná teplota vzduchu v úrovni dvoch metrov nad zemským povrchom na 7,4 stupňa Celzia, pričom minimálna prízemná teplota vzduchu, päť centimetrov nad zemským povrchom, sa niekde blížila k bodu mrazu (letisko v Kuchyni tri stupne, Poprad dva a Oravská Lesná jeden stupeň Celzia).

„V ďalších dňoch sa otepľovalo a v piatok (10. 7.) prvýkrát v tomto roku teplota vzduchu dosiahla nad 35 stupňov Celzia (Senica 35,3 stupňa Celzia). V sobotu sa od západu ochladzovalo a v nedeľu (12. 7.) cez deň bolo aj na najteplejších miestach Slovenska iba okolo 25 stupňov Celzia,“ uviedol SHMÚ.

Ešte citeľnejšie sa podľa meteorológov ochladenie prejavilo v noci a skoro ráno 12. júla, a to predovšetkým v západných častiach Slovenska, napríklad v Kuchyni na letisku a v Piešťanoch klesla minimálna denná teplota vzduchu na 8,8 stupňa Celzia a minimálna prízemná teplota vzduchu klesla v Kuchyni na letisku v tomto čase na 3,4 stupňa Celzia.

Málo zrážok

Z hľadiska stavu pôdnej vlahy je začínajúce sucho momentálne na štyroch percentách plochy. Relatívne nasýtenie pokleslo najmä na Podunajskej nížine a Záhorí, kde sú najnižšie hodnoty v povrchovej vrstve len desať až 20 percent.

Z pohľadu meteorologického sucha na Slovensku podľa SHMÚ naďalej prevažujú normálne až mierne vlhké podmienky. Extrémne vlhko je len v Michalovciach či Somotore. Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší v Hurbanove, až okolo –60 milimetrov.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: iMeteo.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie