Aktualizované MAK Správy Zo Slovenska

Kiskovci jednohlasne: Ideme rokovať. Vo vláde však nechcú byť za každú cenu

Predsedníctvo strany Za ľudí sa vyslovilo jednohlasne. Čo bude s Kiskom?

Ilustračný obrázok k článku Kiskovci jednohlasne: Ideme rokovať. Vo vláde však nechcú byť za každú cenu
Zdroj: TASR

Predsedníctvo strany Za ľudí dorokovalo a poverilo exprezidenta a predsedu strany Andreja Kisku, aby rokoval o prípadnej účasti v novej vláde Igora Matoviča.

„Jednomyseľne sme rozhodli, že začneme oficiálne rokovania o vstupe do koalície so stranami OĽaNO, SaS a Sme rodina,“ vyhlásil Kiska.

Vyjednávací tím strany Za ľudí bude podľa Kisku zložený okrem neho z podpredsedov strany, ktorými sú Veronika Remišová, Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Vladimír Ledecký a Michal Luciak. Súčasťou tohto tímu bude aj Roman Krpelan, ktorý za stranu komunikuje s médiami.

Najpravdepodob­nejším variantom tak ostáva vznik štvorkoalície.

V strane Za ľudí však podľa Kisku nie sú nadšení z rozdelenia ministerstiev v pomere 8:3:2:2. Zdá sa im nespravodlivé, keďže niektoré majú podľa neho menšiu váhu.

Strana by pri tomto rozdelení získala dve ministerstvá.

Ešte dnes

„Pre nás je podstatné, aby sa podarilo presadiť náš program v oblasti boja proti korupcii, pomoci regiónom, pomoci sociálne slabším a pevne ukotviť Slovensko v zahranično-politickej orientácii. Je dôležité, aby mala celá vláda vysoký morálny a odborný kredit. O tom všetkom oddnes začnú rokovania s našimi potenciálnymi partnermi budúcej vládnej koalície,“ vyhlásil Kiska.

Požiadal tiež Matoviča, aby sa lídri všetkých štyroch strán stretli za jedným stolom ešte dnes.

Prípadná štvorkoalícia by mala v parlamente 95 kresiel a mohla by tak meniť ústavu. Na ich prijatie je potrebných aspoň 90 hlasov. O ústavnú väčšinu sa usiluje líder OĽaNO a budúci premiér Igor Matovič od vyhlásenia výsledkov volieb.

Čo bude s Kiskom?

Predseda strany nechcel konkretizovať, či ostane pôsobiť v parlamente alebo pôjde do exekutívy. Vraj jeho ďalšie pôsobenie v politike bude predmetom ďalších rozhovorov.

Kiska označil samého seba za „najmenší problém“. „Najdôležitejšie z celého toho, o čom sa dnes rozprávame, je, čo je dobré pre krajinu, potom, čo je dobré pre našu stranu a pre hodnoty, ktoré zastupujeme. Z pohľadu priorít je na celkom najnižšej priorite moja maličkosť,“ povedal na margo špekulácií o jeho ďalšom pôsobení.

O budúcnosti Andeja Kisku v politike totiž koluje v kuloároch niekoľko „zaručených“ informácií a scenárov. Jedným z nich je, že jeden rezort Kiskovci obetujú za post predsedu parlamentu práve pre exprezidenta. Hovorí sa ale aj o tom, že by sa Andrej Kiska úplne stiahol z verejného a politického života a jeho povinnosti v strane by prešli na podpredsedníčku strany Veroniku Remišovú.

Ste spokojní s výsledkami parlamentných volieb?

áno 44.4%
nie 42.4%
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie