Webnoviny - Svet

KLAUS: Pôžička nie je pre Grécko pravou pomocou

WEBNOVINY.SK

Zľava: Prezident Českej republiky Václav Klaus a prezident SR Ivan Gašparovič pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta ČR na Slovensku.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Pôžička nie je pre Grécko tou pomocou, ktorú potrebuje, je presvedčený český prezident Václav Klaus. „Ako ekonóm musím povedať, že vlaňajšia pôžička Grécku v hodnote 110 miliárd eur s nemalými úrokmi je niečo, čo za tri roky, na ktoré bola požičaná, je evidentne nesplatiteľné. Keby mi ako profesorovi financií pri skúške nejaký študent tvrdil, že to splatí, tak by som mu nedal zápočet alebo skúšku,“ skonštatoval pred novinármi po stretnutí so slovenskou hlavou štátu Ivanom Gašparovičom. Ako poukázal, ČR sa ani na poslednom rokovaní v Bruseli rovnako ako Veľká Británia a Švédsko „nedala zatiahnuť do tejto šlamastiky“. Klaus pripustil, že Česká republika, ktorá nemá euro, sa na rozdiel od Slovenska môže rozhodovať omnoho slobodnejšie.

Rovnaký názor na grécku pôžičku má aj Gašparovič

Ako však zdôraznil, súhlasí s koncepciou predloženou kabinetom Ivety Radičovej a ministerstvom financií, aj keď Grécko bude môcť podľa neho podmienky Európskej únie splniť len ťažko. „My trochu vychádzame z pozície, ktorá je v Európskej únii, a to je určitý stupeň solidarity, no aj tá má určitú hranicu a je veľká otázka, či ten, kto má byť solidárny, má pomáhať tomu, kto sám je hazardér, keď on sám má menej a je poctivý,“ poznamenal.

Podľa Klausa by sa na riešení gréckeho problému mal podieľať ten, kto ho spôsobil. „V tomto zmysle paradoxne ja nie som ten, kto by vinil Grécko,“ vyhlásil. Český prezident si myslí, že situáciu nespôsobili Gréci, ale tí, ktorí Grécko do systému prijali. „Aby sa mohlo tancovať tango, sú potrební dvaja,“ poznamenal.

Prezidenti sa v pondelok okrem iného rozprávali o spolupráci v mnohých oblastiach a deklarovali spoločný záujem v jadrovej energetike. Po tragických udalostiach v Japonsku, kde vybuchla jadrová elektráreň Fukušima, vidia potrebu zintenzívniť výskum v tejto oblasti. Klaus ocenil, že ani jedna zo susedných krajín nerobí pri jadrovej energetike populistické kroky.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM