Webnoviny - Svet

Koalícia rokuje o hayekovcoch, jazyku i platoch

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – V centrále KDH sa dnes po týždni opäť zišla Koaličná rada. Rokovať by mala najmä o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2011. Na stôl sa však dostanú aj ďalšie dôležité body. „Máme dosť dôležitý bod, rozpočet, ale my otvoríme ďalšie veci, ktoré minimálne dva týždne rozvirujú hladinu. Ideme rokovať,“ povedal pred rokovaním predseda Most-Híd Béla Bugár. Tomu neprekáža, že dnešná Koaličná rada zasadá bez šéfa SaS Richarda Sulíka, ktorý je v zahraničí. „Pokiaľ ľudia za SaS majú kompetenciu rozhodovať, žiadny problém,“ povedal.

Koalícia sa bude zaoberať aj novelou jazykového zákona, ktorú pripravil minister kultúry Daniel Krajcer. Výhrady k nej má Most-Híd. „V programovom vyhlásení vlády máme, že sa odstránia všetky reštriktívne opatrenia. Podľa mňa pokuty sú reštriktívne opatrenia a schválila ich bývalá vláda,“ zdôraznil Bugár.

Ďalšou je téma zákaziek štátnych tajomníkov Martina Chrena a Ivana Švejnu. Obaja si vyslúžili kritiku od premiérky Ivety Radičovej za konflikt záujmov za tender ich bývalej firmy Hayek Consulting, ktorá získala štátnu zákazku aj v čase, keď jej spolumajitelia boli už štátnymi tajomníkmi v novej vláde. Oboch sa zastali predsedovia strán, ktoré ich nominovali Richard Sulík a Béla Bugár. „Nemáme ho prečo obhajovať. Nič také neurobil, aby sme tak konali,“ povedal Bugár v súvislosti s obhajobou Švejnu. Podľa Krajcera ani jeden z nich neporušil zákon.

Koaličná rada sa má dnes dohodnúť aj na znížení príjmov poslancov Národnej rady SR a ďalších ústavných činiteľov o desať percent. Taká bola podľa premiérky Ivety Radičovej dohoda v koalícii už minulý týždeň. Ministerstvo financií má do utorka pripraviť prepočty možného zníženia platov rôznych typov ústavných činiteľov. "Máme rozpracované dva návrhy. S istotou môžem oznámiť, že každá z tých verzií vedie k minimálne desaťpercentnému zníženiu platov,“ vyhlásila Radičová po predchádzajúcej Koaličnej rade.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM