Kočner žiada o prepustenie z väzby: Rozhodnutie súdu bude známe v najbližších dňoch

Koncom júna rozhodol Najvyšší súd SR o väzobnom stíhaní Mariana Kočnera. Sudca vo štvrtok 15. novembra dve a pol hodiny rozhodoval o tom, či sa podnikateľ dostane z väzby alebo nie.

Aktualizované
Ilustračný obrázok k článku Kočner žiada o prepustenie z väzby: Rozhodnutie súdu bude známe v najbližších dňoch
Zdroj: TASR

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, vo štvrtok dve a pol hodiny rozhodoval o tom, či sa podnikateľ Marian K. dostane z väzby. Rozhodnutie však nie je známe a ako uviedla prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), stane sa tak v najbližších dňoch.

Ako doplnila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, rozhodnutie sudcu o žiadosti obvineného bude po jeho písomnom vyhotovení doručené procesným stranám. „Rozhodnutie bude zverejnené, až keď súd obdrží doručenky o tom, že procesné strany uznesenie prevzali,“ dodala.

Obvinený Marian K. je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na Mariana K. a Pavla R. podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna Najvyšší súd SR.

„V pondelok (12. 11.) bola žiadosť obvineného o prepustenie z väzby so spisovým materiálom doručená sudcovi ŠTS pre prípravné konanie, pretože dozorujúci prokurátor ÚŠP žiadosti obvineného o prepustenie z väzby nevyhovel,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podnikateľ Marian K. sa pokúša dostať z väzby už po druhý raz. Ani vo štvrtok neprišiel na ŠTS. „Je to právo obvineného sa zúčastniť alebo nezúčastniť. Argumentovali sme len právnou argumentáciou, je neúčelné, aby sa klient dostavoval na výsluch, kde v právnej argumentácii nemá čo k veci povedať. Oboznámili sme ho s ňou, prebrali sme si to, rekapitulovali sme vec,“ konštatoval právny zástupca Mariana K. Michal Manzák.

Podľa ďalšieho právneho zástupcu podnikateľa Martina Pohoveja žiadosť o prepustenie z väzby podali najmä z dôvodu účelového postupu orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) ako aj prieťahov.

„Navrhovali sme vypočuť znalcov, písmoznalcov, ktorí vypracovali znalecký posudok pre poškodenú spoločnosť Markíza a doposiaľ neboli vypočutí. Účelový postup spočíva aj v tom, že OČTK ich chcú vypočúvať ako svedkov a nie ako znalcov. Ďalšia a podstatná účelovosť spočíva tiež v tom, že my sme dobrovoľne vydali zmenky OČTK na znalecké skúmanie. Chceme si dať vypracovať vlastný znalecký posudok slovenskými písmoznalcami, avšak OČTK nám dodnes zmenky nevydali, hoci už ukončili ich skúmanie. Nevidíme dôvod, prečo by sme ako procesná strana nemohli vykonávať vlastné znalecké dokazovania,“ vysvetlil Manzák.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR