Aktualizované ELA Zo Slovenska

Kocúrkovo? Minister má plán na návrat žiakov do škôl, nebolo ho komu predstaviť

Minister školstva mal v pondelok na ÚKŠ predstaviť plán na návrat žiakov do škôl.

Ilustračný obrázok k článku Kocúrkovo? Minister má plán na návrat žiakov do škôl, nebolo ho komu predstaviť
Zdroj: TASR/Milan Kapusta , TASR/Jaroslav Novák

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v pondelok ráno poslal členom ústredného krízového štábu (ÚKŠ) realizovateľný plán, podľa ktorého by sa mohli žiaci čo najbezpečnejšie a v čo najkratšej dobe vrátiť do škôl. TASR to potvrdil odbor komunikácie ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Každý deň sa počíta

Na pláne šéf rezortu školstva pracoval spolu so zástupcami samospráv, cirkevnými, ale aj súkromnými zriaďovateľmi škôl, so zástupcami školských organizácií aj s odborníkmi na zdravotníctvo. „Domácu úlohu“ mu dal premiér Igor Matovič ešte minulý týždeň.

„Prečo sa zrušil dnešný krízový štáb, sa budem dopytovať ministerstva vnútra. Faktom však je, že každým jedným dňom odkladu sa znižuje šanca na realizáciu, a teda aj šanca na návrat detí do škôl do Vianoc,“ uviedol Gröhling.

Minister školstva mal v pondelok na ÚKŠ predstaviť plán na návrat žiakov do škôl. Zasadnutie štábu však bolo zrušené. Podľa informácií TASR by sa malo rokovanie ÚKŠ uskutočniť v utorok popoludní.

Gröhlingov plán na otvorenie škôl spomína testovanie od piatka, aspoň 70 percent žiakov a stačil by jeden rodič, ktorý by musel byť testovaný.

Podľa ministra školstva to však nebude možné celoplošne, spúšťajú preto pilotné projekty, ktoré budú iba na dobrovoľnej báze. Niektorým už domov prišiel email, ktorý zisťuje záujem o testovanie.

Má to ešte význam?

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra.

Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú maximálne z piatich žiakov a pedagóga.

Mnohí sa preto pýtajú, či vôbec má zmysel takto chaosiť, pár dní pred Vianocami a prázdninami nahnať tisíce žiakov do škôl.

Problémom je aj samotná logistika, a to nielen testovania, ale aj organizácie rodín. Mnoho tých, ktorých detí sa vzdelávajú dlhodobo online, ani nemusia byť v mieste ich bydliska či v mieste, kde deti chodia do škôl. Otázne je, čo so študentmi, ktorí za iných okolností sú na internátoch.

Detaily návratu

Aktualizované 20:55 Ministerstvo navrhuje dobrovoľné skríningové testovanie. Pilotné kolo by sa malo konať 4. – 6. decembra, ďalšie 7. – 9. januára 2021.

Testovať sa majú žiaci druhého stupňa základných škôl a študenti stredných škôl, k žiakovi jeden rodič zo spoločnej domácnosti, zamestnanci školy.

Materské a špeciálne školy, praktické školy a odborné učilištia majú mať zo skríningového testovania výnimku. Testovať by sa malo v mobilných odberových miestach (MOM).

Pokiaľ sa v školách pretestuje dostatočný počet žiakov (aspoň 70 percent), môžu sa deti vzdelávať opäť prezenčne.

Inak sa zostanú učiť doma. Do škôl by sa takto mohli vrátiť od 8. decembra. Pri prezenčnej forme vzdelávania by sa školy riadili semaformi. Ak nie je o prezenčnú výučbu dostatočný záujem, riaditeľ školy nemusí iniciovať testovanie.

Výnimky z testovania

Skríningové testovanie by podľa návrhu nepotrebovali tí, ktorí budú mať aktuálny negatívny PCR alebo antigénový test, ako aj tí, ktorí ochorenie nedávno prekonali, prípadne im ho diagnostikovali.

Výnimku z testovania by mali ľudia so stredne ťažkým či ťažkým mentálnym postihnutím, ľudia so závažnou poruchou autistického spektra, s imunodeficitom, onkologickí pacienti. Na skríning nemajú ísť ani ľudia, ktorí sú v karanténe.

Ministerstvo navrhuje po januárovom testovaní aj priebežné regionálne pretestovanie na základe rizikovosti regiónov. Rizikovosť by určoval semafor schválený Ministerstvom zdravotníctva SR. Od toho, v akom regióne sa škola nachádza, by závisela frekvencia testovania. V zelenom regióne by ďalšie kola neboli. V oranžovom by sa testovalo raz mesačne, v červenom každé dva týždne.

Okrem toho ministerstvo navrhuje zriadiť školskú sestru v škole nad 300 žiakov, ktorá by mohla robiť štandardné zdravotné úkony aj antigénové testovanie.

A to aj bez nutnosti zriadenia MOM. Ministerstvo by chcelo aj zriadiť úrad hlavného školského hygienika s hlavným školským hygienikom v rámci rezortu školstva.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie