Komunálne voľby

Kollár chce pre TERMÍN volieb meniť zákon: Dušičkový čas by nemali ľudia tráviť voľbami

Regionálne a komunálne voľby budú na jeseň prvýkrát v jeden deň. Podľa zákonných lehôt sa majú konať 29. októbra. Kollár ich chce vyhlásiť v inom termíne.

Ilustračný obrázok k článku Kollár chce pre TERMÍN volieb meniť zákon: Dušičkový čas by nemali ľudia tráviť voľbami
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Komunálne voľby a voľby do orgánov samosprávnych krajov by sa mohli konať týždeň pred alebo týždeň po dušičkovom období. Podľa zákonných lehôt ich termín teraz vychádza na 29. októbra.

Dušičkové obdobie

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nechce, aby sa ľudia v dušičkovom období zaoberali voľbami, preto ich chce vyhlásiť v inom termíne. Potrebná bude pravdepodobne zmena zákona. Kollár chce o tom diskutovať s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO).

Dušičkový čas by mali občania podľa Kollára tráviť spomienkou na svojich najbližších. „Bol by som veľmi nerád, ak by sa pomedzi to museli ešte zaoberať voľbami,“ uviedol Kollár v stanovisku.

Voľby v jeden deň

Regionálne a komunálne voľby budú na jeseň prvýkrát v jeden deň. Podľa zákonných lehôt sa majú konať 29. októbra. „Pravdepodobne to urobíme týždeň predtým alebo týždeň po. Budem o tom diskutovať ešte s ministrom. Buď to urobíme formou pozmeňujúceho návrhu zákona alebo minister navrhne túto zmenu sám,“ doplnil Kollár.

Voliči si budú na jeseň vo svojich samosprávach vyberať primátora mesta, respektíve starostu obce a tiež poslancov mestských, respektíve obecných zastupiteľstiev. V prípade Bratislavy a Košíc budú vyberať aj starostov mestských častí a poslancov miestnych zastupiteľstiev. Zároveň budú Slováci voliť predsedov samosprávnych krajov a poslancov krajských zastupiteľstiev.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM