Webnoviny - Svet

Komunisti v Košiciach rušili odhaľovanie pamätnej tabule

WEBNOVINY.SK

Komunistická strana Slovenska a Socialistický zväz mladých zorganizovali protestné zhromaždenie pri príležitosti 21. výročia Nežnej revolúcie.Foto: SITA/Ivan Fleischer KOŠICE 17. novembra (WEBNOVINY) – Okolo tridsať komunistov s transparentmi, vlajkami a niektorí aj s červenými hviezdami na hrudi sa namiesto pri Dolnej bráne, ako pôvodne avizovali, zhromaždili medzi Dómom sv. Alžbety a budovou, kde sídlilo košické Občianske fórum a VPN v novembri 1989. Výkrikmi a piskotom rušili odhalenie pamätnej tabule, ktorú tu inštalovali členovia občianskeho združenia Res Cassovia, medzi ktorými boli viacerí priami aktéri novembrových udalosti. Rečník, predseda občianskeho združenia Res Cassovia Peter Neuwirth povedal, že má súčasníkom pripomínať udalosti, vďaka ktorým sa u nás zmenili totalitné pomery a nastolila sa demokracia.

Po jeho slovách spustili komunisti neutíchajúci piskot. Niektorým okoloidúcim nedal, aby sa do protestujúcich komunistov nezadrapili. „Ste banda skorumpovaných komunistov,“ vykrikoval. Pridal sa aj ďalší pán s manželkou. Vyčítal im krivdy na jeho príbuzných. „Moji starí rodičia sedeli za komunistov v base len zato, že poctivo robili a mali nejaký majetok. Hanba vám, “kričal.

Komunisti sa po krátkom čase zoradili a pochodovali od Dómu sv. Alžbety k Dolnej bráne, kde sa pokojne rozišli. Na otázku, prečo sa zhromaždili pri Dóme, keď sa protestné zhromaždenie malo konať na inom mieste jeden mladík odvetil – „tu to bolo akčnejšie“.

Jeden pán uviedol, že aj to je výsledok novembra, že komunisti môžu slobodne protestovať a vyjadrovať svoje názory, podľa ktorých by asi radšej znova žili za ostatným drôtom.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM