Webnoviny - Svet

Koncom mája vyrazí Gemerský expres do Slavošoviec

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto. Foto: khkv.sk.KOŠICE 16. mája (WEBNOVINY) – Klub historických a koľajových vozidiel (KHKV) vypraví 28. mája 2011 na Gemer ďalší nostalgický expres. Tentoraz bude venovaný deťom pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Odchod z Košíc je už o trištvrte na osem ráno a cena spiatočného lístka je jedenásť eur.

„Jazda sa uskutoční v rámci projektu Nostalgické jazdy po zabudnutých tratiach, ktoré v tomto roku podporil aj Košický samosprávny kraj a niektoré obce dotknutých regiónov. Naše občianske združenie chce nostalgickými jazdami oživiť trate, po ktorých už 8 rokov nepremáva osobná doprava. Chceme turistom priblížiť krásne a atraktívne regióny Slovenska, ktoré sú aj vďaka zastavenej vlakovej doprave v menšej pozornosti návštevníkov,“ povedal Ľubomír Lehotský, manažér pre komunikáciu KHKV.

Štítnická dolina ožije nostalgickými jazdami historickým motoráčikom Magda po necelom roku. Vlani však museli organizátori pôvodný termín pre katastrofálne povodne odvolať. Všetci v klube veria, že tentoraz im počasie bude priať. Aj preto pre cestujúcich a návštevníkov pripravili v spolupráci s obcou Slavošovce a papierenským podnikom SHP Slavošovce zaujímavý program.

Tam, kde nestihli položiť koľajnice

Historický motoráčik Magda privezie cestujúcich z Košíc, Moldavy a Rožňavy, no možnosť povoziť sa ním budú mať aj cestujúci z celej Štítnickej doliny. Vďaka spolupráci s obcou Rochovce, Štítnik, Ochtiná, Slavošovce a Čierna Lehota sme pripravili tri kyvadlové jazdy na trati Slavošovce – Štítnik železničná stanica a späť.

Okrem výletných kyvadlových jázd je pre deti a dospelých sú pripravené tri exkurzie. Dve organizované a jedna individuálna. „Po príchode do Slavošoviec sa cestujúci, ktorí budú mať o program záujem, rozdelia do dvoch skupín. Zatiaľ čo prvá pôjde na prehliadku papierenskej fabriky, druhá sa vyberie po stopách slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského. Výlet do Rozprávkova – presnejšie do domu najznámejšieho rozprávkara – je určený najmenším,“ povedal Lehotský.

Zdatnejší turisti sa môžu vydať po stopách plánovanej trate, na ktorú už stavitelia nestihli položiť koľajnice. Všetko ostatné však zostalo zachované, medzi inými aj takmer 3 km dlhý tunel. „Turistom poradíme, no nakoľko sme tento výlet organizovali už minulý rok, tentoraz pôjdu záujemcovia do tunela individuálne. Dobrodružná výprava síce nie je náročná, no zhruba 3 km dlhá. Nezabudnite si preto baterky, lampáše, či iné svietidlá, ktoré sú v dlhom tuneli neoceniteľnou pomôckou,“ upozorňuje lehotský.

V prípade priaznivého počasia bude k dispozícii aj multifunkčné a futbalové ihrisko, kde budú pripravené hry pre deti. Asi najatraktívnejšia disciplína bude hod toaletným papierom do diaľky a na cieľ. Miestni podnikatelia zabezpečia aj výborný guláš, opekané klobásky a predaj ovčieho syra. Podrobné informácie nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.khkv.sk.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM