Monika Földešiová Rôzne

Konečne bez pomarančovej kôry!

Či je väčšia a či menšia, starosti robí zväčša len ženám - celulitída. Takmer niet ženy, ktorá by sa nedotýkala pomarančovej kôry na svojich stehnách či zadočku. Boj s ňou pripomína nekonečný príbeh...

Aj vy máte priateľky, ktoré pravidelne cvičia, zdravo sa stravujú a napriek tomu majú ochabnutú pokožku a nadbytočný tuk nerovnomerne rozložený na problémových partiách tela? Celulitída nepostihuje len ženy s nadváhou, ale aj tie, ktoré sú štíhle. Nie, to nie je žiadna útecha pre bacuľky, celulitída totiž súvisí s činnosťou lymfatického systému.

Ach, ten matrac! Celulitída sa najčastejšie prejavuje na bokoch, stehnách a zadočku. Teda tam, kde sa ženám najviac usadzuje tuk. Jej priebeh môžeme rozdeliť do troch štádií. Ako zistíme, v ktorom sa práve nachádzame? Pomôže nám tzv. matracový fenomén. Robí sa tlakom dlaní smerom k sebe v postihnutej oblasti. Ak na pohľad nič nevidíme, ale tlakom sa nám vytvorí pomarančová kôra, ide o prvé štádium. Nuž, to nie je až také zlé, môžeme byť rady. V druhom štádiu sa nachádzame vtedy, keď celulitídu vidíme vždy, keď stojíme – pôsobením gravitácie a hmotnosti tkaniva sa prejavuje spontánne. Aj tu je ešte východisko – keď chceme zapôsobiť, jednoducho ostaneme sedieť. Žiadne triky nám však nepomôžu, keď sa nachádzame už v pokročilom, treťom štádiu: pomarančovú kôru vidíme stále! Či stojíme, sedíme alebo ležíme!

Čo s ňou… Celulitída nie je poruchou kozmetickou, ale metabolickou a hormonálnou. Jednoduchý recept na jej odstránenie nejestvuje, pretože zhoršené vylučovanie máva celý reťazec príčin. Na horšiu funkciu lymfatického systému má vplyv aj vek, typ postavy či vyššie hladiny pohlavných hormónov. Ženské hormóny majú za následok,že väzivo sa môže stať mäkšie a ochabnutejšie. Svalová pumpa na nohách, ktorá nemá protitlak zdravého väziva, potom nefunguje tak, ako by bolo treba a zvyšuje riziko vzniku celulitídy. Hladiny hormónov však neovplyvňuje len hormonálny systém, ale aj tabletky, ktoré užívame, a potraviny, čo jeme. Preto sa na boj s pomarančovou kôrou musíme pripraviť komplexne.

Krok za krokom Predpokladom krásnej hladkej pružnej pokožky bez celulitídy je dôkladné očistenie lymfatického systému a vylúčenie toxických látok z tela. Čo môžeme teda urobiť? Racionálne sa stravujme a dbajme, aby sme každý deň skonzumovali dostatočné množstvo vlákniny. Vypime aspoň 2,5 litra tekutín denne, uprednostnime vodu a bylinkové čaje. Precvičujme svaly, ktoré tvoria na nohách takzvanú svalovú pumpu, napríklad pohojdávajme sa z päty na špičku a späť. Svalová pumpa napomáha správnej cirkulácii krvi a miazgy, ktoré odvádzajú toxické látky metabolizmu. Dbajme na to, aby sme každý deň mali dostatok pestrého pohybu.

Účinná masáž Zlepšiť prietok lymfy, ktorá je zodpovedná za odplavovanie škodlivín, je najlepšie pomocou masáže. Zverme sa však len do rúk odborníkom, ktorí majú osvedčenie na vykonávanie lymfatickej drenáže. Dnes sa už pri nej používajú moderné prístroje, ktoré účinkujú trojakým spôsobom: najskôr prečistia a spriechodnia nedostatočne fungujúci lymfatický systém. Potom prebieha štiepenie tukových buniek na problematických miestach a odvod toxínov z týchto partií lymfatickým systémom. A na záver sa spevní podkožné väzivo, ktoré je nevyhnutné pre správne fungovanie lymfatického systému.

Krémy – áno či nie? Áno, prečo nie? Neváhajme a do boja proti pomarančovej kôre vykročme aj s tučnou peňaženkou na kúpu kozmetiky zameranej na celulitídu. Mnohé prípravky totiž pomáhajú viditeľne redukovať jej vonkajšie prejavy. Obsahujú účinné látky spevňujúce a vyhladzujúce pokožku na problémových partiách. Napríklad morské riasy, L- karnitín, biely čaj, guaranu, výťažky zo sóje či anízový extrakt. Ich účinky sú však viditeľné po dlhšom používaní, takže drahocenných téglikov mnohé z nás budú potrebovať veľa, preveľa…

Zdroj: www.infopacient.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM