Webnoviny - Svet

Konflikt zaťa so svokrom sa skončil na súde

WEBNOVINY.SK

Foto: BANSKÁ BYSTRICA 7. decembra (WEBNOVINY) – Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici dnes zmiernil trest odňatia slobody zo sedem na tri roky pre 31-ročného Michala Rosiara z Tisovca. Zároveň potvrdil verdikt Okresného súdu v Rimavskej Sobote, podľa ktorého v konflikte so svokrom, švagrom a bývalou manželkou spáchal zločin vydierania a prečin poškodzovania cudzej veci.

Prvostupňový súd obžalovaného odsúdil na sedem rokov väzenia, voči čomu sa Rosiar odvolal. Tvrdil, že konflikt vyvolal svokor, ktorý ho zranil motykou na hlave. Pretože pri incidentu bola prítomná jeho bývalá manželka Bibiana, švagor Karol a jeden sused, bál sa, že ho všetci napadnú. Svokor totiž na neho kričal, že ho zabije a aj privolaných policajtov vyzýval, aby nepodareného zaťa zabili. Pretože Michal po údere krvácal a bývalí príbuzní neprivolali sanitku, ako ich žiadal, začal hádzať na susedný švagrov dom rôzne predmety. Okrem tehál to bol krompáč, motyka, sekera a kladivo. Poškodil vchodové plastové dvere a švagrovo auto. Motyku hodil aj do plastového okna v podkroví švagrovho domu. Navyše s krompáčom v ruke švagrovi hrozil zabitím, ak neodíde z dvora svojho domu. Michal na súde tvrdil, že konal v nutnej sebaobrane a veci začal hádzať na švagrov dom a dvor aj v amoku z krvácania. Znalci však potvrdili, že bol schopný rozpoznať nebezpečnosť svojho konania.

Krvavému incidentu predchádzalo Michalovo zistenie, že dom, ktorý si s manželkou spolu kúpili, manželka darovala svojmu bratovi. Preto ho svokor vyháňal z domu, ktorý už „nebol Michalov“. Pritom podľa Rosiarovho obhajcu obžalovaný splácal hypotéku na dom, pôžičky a prispieval na jeho údržbu. Peniaze si zarábal prácou na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Michal požadoval od odvolacieho senátu oslobodenie alebo vrátenie veci prvostupňovému súdu. Podľa neho ten dôsledne nevyhodnotil dôkazy aj v jeho prospech. Odvolací súd však vinu potvrdil, ale Michalovi zmiernil trest zo sedem rokov na tri, pretože bol neprimerane prísny. Verdikt odvolacieho senátu je právoplatný a sudca nariadil aj výkon trestu. Rosiar bude musieť švagrovi zaplatiť za poškodené auto a dvere.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM