MI Politika

Korčok to už nevydržal: Očkovaných sa tu nemá kto zastať!

Minister zahraničných vecí hovorí, že na Slovensku vznikla bizarná situácia, keď sa nemá kto zastať zaočkovaných ľudí. Preto im aspoň on verejne poďakoval.

Ilustračný obrázok k článku Korčok to už nevydržal: Očkovaných sa tu nemá kto zastať!
Zdroj: TASR/AP

Schvaľovanie tzv. očkovacieho zákona v parlamente sprevádzali veľké protesty. Hlučných a agresívnych odporcov očkovania si dobre všímali aj politici. Sme rodina ešte v ten deň urobila názorovú otočku a vydupala si v zákone zmeny, ktoré zmäkčujú podmienky pre neočkovaných ľudí. Ivan Korčok sa na to už zjavne nedokáže ticho pozerať.

Nezmysly o očkovaní

Šéf slovenskej diplomacie zverejnil výbušný status s výstižným názvom „Aj my zaočkovaní sme tu doma!“ Uznáva, že žijeme v demokracii a každý má právo vyjadriť svoj názor. Prekáža mu však, ako sa v spoločnosti šíria „neuveriteľné nezmysly o dôsledkoch očkovania.“

„Nedávno som to nazval tmárstvom z minulých storočí, ktoré na Slovensku zjavne pôsobí na veľkú časť spoločnosti,“ píše I. Korčok.

Zdôrazňuje, že miera zaočkovanosti rozhodne, ako budeme v najbližšom čase žiť, ako sa podarí oživiť ekonomiku a rozhodne aj o živote a smrti mnohých z nás. Upozorňuje, že už viac ako 40 % občanov Slovenska sa nechalo zaočkovať a prejavuje tak zodpovednosť voči sebe aj iným.

„Vzniká tu bizarná situácia, keď sa nemá kto zastať tých, ktorí sa dali zaočkovať. Našich 40 % neziape do ampliónov a nespieva pri tom hymnu, len aby sa vzbudil dojem, že očkovanie je útok na štátnosť a organizovaná agresia proti národu,“ dodáva Korčok.

Preto cez svoj facebookový účet poslal veľké ďakujem všetkým zaočkovaným ľuďom, ktorí sa podľa neho rozhodujú na základe faktov a bludov.

Viac o očkovaní

Experimentálna vakcína?

Veľa chvály však šéf slovenskej diplomacie za svoj status nezožal. Okamžite ho zaplavili komentáre od ľudí, ktoré boli nahnevané, ale slušné. Väčšina z nich namietala, že očkovanie odmietajú, pretože vakcínam nedôverujú a boja sa vedľajších účinkov.

„Nie, nebudem sa očkovať experimentom a nebudem chodiacou klinickou štúdiou,“ uvádza jedna z komentujúcich.

Ďalší komentujúci píše, že sa rád dá zaočkovať, ale až vtedy, keď bude k dispozícii riadne schválená vakcína proti Covid-19. „Pán Korčok, máte takú vakcínu pre mňa? Zatiaľ viem len o podmienečne schválených vakcínach.“

Vakcína je bezpečná

Európska komisia na svojom webe vysvetľuje, že vakcína proti koronavírusu je podmienečne schválená, ale je bezpečná. Inak by ju Brusel nikdy nepovolil. Takýto postup nie je nič výnimočné. Deje sa to aj pri iných liečivách.

„Stáva sa to vtedy, keď prínos ich okamžitého poskytnutia prevažuje nad rizikom, že budú k dispozícii menej komplexné údaje, než sa požadujú za normálnych okolností,“ uvádza Európska komisia.

Vakcíny proti Covid-19 majú za sebou všetky povinné fázy úspešného klinického testovania a ich výrobcovia musia každý mesiac zasielať Európskej agentúre pre lieky správu o vedľajších účinkoch a bezpečnosti vakcín. Pri bežných nových liekoch sa to deje každých šesť mesiacov.

Na základe tohto procesu aj na Slovensku vieme, že z viac ako 2,24 milióna zaočkovaných ľudí malo vážne vedľajšie následky len približne 600 z nich, zatiaľ čo v prípade covidu muselo byť takmer 50-tisíc ľudí hospitalizovaných v nemocniciach a viac ako 12-tisíc z nich to neprežilo. Boli medzi nimi dospelé osoby všetkých vekových kategórií.

Vývoj pandémie koronavírusu

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM