Správy

Prinesie koronavírus aj pozitíva? Prospieť môže detskému stravovaniu

Pandémia COVID-19 sťažuje prevenciu obezity detí a mladistvých. Zároveň môže byť príležitosťou pre pozitívne zmeny v ich správaní a stravovacích návykoch.

Ilustračný obrázok k článku Prinesie koronavírus aj pozitíva? Prospieť môže detskému stravovaniu
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Uviedla to prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie Ľubomíra Fábryová. Podľa jej slov viacerými opatreniami možno dosiahnuť a upevniť zdravú životnú rutinu.

Bude mať vplyv na potravinovú bezpečnosť?

Odborníčka odkázala na údaje Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorých trpí na celom svete obezitou viac ako 340 miliónov detí a adolescentov vo veku od päť do 19 rokov.

Tento počet sa za posledné polstoročie takmer zdvojnásobil. Podľa Fábryovej sa uzavretie predškolských a školských zariadení pre pandémiu nového koronavírusu celosvetovo dotklo veľkého množstva detí, ovplyvnila potravinovú bezpečnosť či kvalitu stravovania.

Znížila sa fyzická aktivita, klesla príležitosť na aktívne trávenie voľného času, absentuje aj podpora skupín a priateľov. Zmenili sa tiež rutinné denné a spánkové stereotypy.

Obezita ostáva aj v dospelosti

Prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie poukázala na to, že približne 75 až 80 percet obéznych detí ostáva obéznymi jedincami aj v dospelosti, čo je spojené s nárastom ochorení sprevádzajúcich nadváhu alebo obezitu. S tými súvisí aj nárast diabetes mellitus druhého typu.

Príležitosť a vzdelávanie

Podľa Fábryovej však aktuálna situácia dáva príležitosť dodržiavať pravidelný stravovací režim, možnosť venovať sa príprave kvalitných pokrmov v domácom prostredí a zaraďovať do jedálnička zdravé občerstvenia. „Vzdelávanie detí, mládeže a ich rodičov by sa malo zamerať aj na výber zdravých potravín a prípravu nutrične plnohodnotných a vyvážených jedál,“ odporúča.

Začlenenie zaujímavých projektov a podpora zdravotne prospešných koníčkov do každodenných aktivít detí a mládeže vedie podľa odborníčky k potrebnej psychohygiene a redukcii stresu. „Veľmi dôležitý je pobyt na čerstvom vzduchu, systematické a pravidelné pohybové aktivity. Samozrejme, v režime nosenia ochranných rúšok a dodržiavania všetkých ostatných odporúčaných preventívnych hygienických a epidemiologických opatrení,“ prízvukovala.

Pozor na spánkový režim

Dôležité je podľa jej slov aj upevňovanie správnych stereotypov spánku a ranného vstávania u detí a mládeže, spánok má byť dostatočne dlhý.

Deti a adolescentov odporúča viesť k primeranému a vyváženému striedaniu jednotlivých denných aktivít, akými sú učenie, pohybové aktivity, či pasívny odpočinok vrátane čítania literatúry. Dodala, že v rámci optimalizácie denného a nočného režimu treba u detí a mládeže vylúčiť obľúbené sledovanie obrazovky tesne pred spaním.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM