Aktualizované Zo Slovenska

Koronavírus: Na Veľký piatok pribudlo na Slovensku ďalších 13 infikovaných

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na Slovensku stúpol na 728 nakazených.

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Na Veľký piatok pribudlo na Slovensku ďalších 13 infikovaných
31
Galéria

Na Slovensku pribudlo počas piatka (10. 4.) 13 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 728.

Na svojej webovej stránke to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR. Neskôr to na brífingu potvrdil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Otestovaných bolo v priebehu piatka 2174 vzoriek, z toho 2161 bolo negatívnych. Počet testov s negatívnym výsledkom tak na Slovensku dosiahol 25 118.

Aktuálne je hospitalizovaných 147 pacientov, z toho u 44 bol koronavírus potvrdený, v 103 prípadoch sa čaká na výsledok testov. Z ochorenia sa doteraz podarilo vyliečiť 23 pacientov. Chorobe doteraz podľahli dve osoby.

Potvrdené prípady z piatka 10. apríla:

 • Žena (45), Spišská Nová Ves
 • Žena (41), Bratislava
 • Muž (32), Bratislava
 • Žena (60), Nové Zámky
 • Žena (62), Senec
 • Žena (72), Žilina
 • Žena (26), Dunajská Streda
 • Muž (34), Bratislava
 • Žena (29), Senec
 • Žena (63), Dunajská Streda
 • Muž (27), Pezinok – v karanténnom stredisku
 • Žena (36), Bratislava
 • Žena (90), Pezinok

Najviac prípadov výskytu nového koronavírusu je v Bratislavskom kraji (207), nasledujú Košický kraj (95), Prešovský kraj (89), Trenčiansky kraj (86), Žilinský kraj (86), Trnavský kraj (66), Banskobystrický kraj (54) a Nitriansky kraj (45). Z celkového počtu pozitívnych prípadov ochorenia je 392 mužov a 336 žien.

Najviac pozitívnych osôb je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov (224 osôb), nasledujú ľudia od 15 do 29 rokov (207 osôb), ľudia vo vekovej kategórii 45 až 59 rokov (151 osôb) a vo vekovej kategórii nad 60 rokov je pozitívnych 102 osôb. Najmenej je detí vo veku do 14 rokov, a to celkovo 41. Vo vekovej kategórii nad 65 rokov je celkovo pozitívnych 57 osôb.

Najviac ich je v okrese Bratislava, a to deväť mužov a desať žien. Nasleduje okres Prievidza (tri ženy a traja muži), okres Košice (traja muži a jedna žena) či okres Martin (dvaja muži a jedna žena).

Uvoľňovanie niektorých opatrení?

„Chcem sa poďakovať občanom Slovenskej republiky za to, že túto epidémiu zvládame naozaj veľmi dobre. Nízke počty pozitívne testovaných hovoria o tom, že aj všetky tie opatrenia, ktoré sme doteraz prijali, boli veľmi správne. Naozaj sa nachádzame v jednej z najbezpečnejších krajín na svete,“ poznamenal šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

Myslí si preto, že odmenou za zodpovednosť Slovákov by mohlo byť postupné uvoľňovanie niektorých opatrení. Či by to bola otázka dní alebo týždňov, špecifikovať nechcel, je to podľa neho otázka na ústredný krízový štáb.

„Treba ich veľmi múdro urobiť, protiepidemio­logicky nastaviť,“ uviedol s tým, že sa tomu nebráni. Zdôraznil, že jeho záujmom je ochrana zdravia obyvateľov a „kričať“ bude vtedy, keď bude mať pocit, že nakazený pacient by nedostal adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

Najdôležitejšie je testovanie pri návrate na Slovensko

Poznamenal tiež, že najdôležitejším zámerom je testovanie Slovákov, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Podľa ministra budú prísne „karantenizovaní“ na izbách v štátnych zariadeniach, uvažuje sa tiež o možnosti hotelovej karantény. „Je to v štádiu riešenia, čoskoro sa to bude realizovať,“ doplnil minister s tým, že sa pracuje aj na zlepšení podmienok transportu ľudí do karanténnych zariadení.

Krajčí tiež povedal, že nie je v poriadku, ak sú v karanténnych izbách pomiešaní pozitívne a negatívne testovaní ľudia. „Môj osobný názor je, že sa to má robiť inak. Požiadal som, aby došlo k náprave,“ skonštatoval s tým, že hlavný hygienik má vypracovať nové usmernenie. Pokračovať sa má naďalej v testovaní v rómskych osadách, najmä v tých, kde evidujú prichádzajúcich zo zahraničia.

Nakúpia sa nové pľúcne ventilácie

Minister okrem toho informoval, že v piatok podpísal nákup ďalších 88 pľúcnych ventilácií. Na dodaní ďalších 300 prístrojov sa dohodla vláda s výrobcom dýchacích prístrojov Chirana Medical už pred týždňom. „Ministerstvo zdravotníctva sa pripravuje na scenár, že bude mať k dispozícii viac ako 1000 špičkových ventilácií pre celé územie Slovenska,“ doplnil Krajčí.

Slovensko má naďalej 23 vyliečených ľudí, čo potvrdili vykonané dva testy s negatívnym výsledkom. Dvaja ľudia na ochorenie zomreli.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM