ELA Zo zahraničia

Korunovácia britského kráľa: Čo bude mať Karol III. oblečené a aký bude outfit Čaputovej?

Top témou tohto víkendu bude nepochybne korunovácia kráľa Karola III. Pozvaná je aj naša prezidentka Zuzana Čaputová a všetko uvidia aj slovenskí diváci.

Ilustračný obrázok k článku Korunovácia britského kráľa: Čo bude mať Karol III. oblečené a aký bude outfit Čaputovej?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák , TASR/AP

Korunováciu britského kráľa Karola III. budú mapovať aj najväčšie slovenské televízie (v sobotu 6. 5.) prostredníctvom priamych prenosov, živých vstupov priamo z Londýna a ďalšieho sprievodného programu.

Mnohé z korunovačných klenotov a iných predmetov, ktoré použijú pri korunovácii britského kráľa Karola III., sú staré aj niekoľko storočí. Nemálo pozornosti sa venuje aj oblečeniu.

Čo bude mať Karol III. oblečené?

Britský kráľ Karol III. bude mať počas svojej korunovácie oblečené ťažké zlaté róby inšpirované kňazským odevom.

TASR prináša na základe informácií agentúry AFP a oficiálnej webovej stránsky britskej kráľovskej rodiny prehľad oblečenia, ktoré bude použité počas korunovácie britského kráľa.

S ohľadom na udržateľnosť a praktickosť bude použijú odevy z korunovácií kráľovnej Alžbety II. z roku 1953, ale aj kráľov Juraja VI. z roku 1937 a Juraja V. ešte z roku 1911.

  • Štátne (parlamentné) rúcho

Pri príchode do Westminsterského opátstva bude mať kráľ na sebe karmínovočervené štátne (parlamentné) rúcho Juraja VI. Jeho manželka Kamila príde v štátnom rúchu kráľovnej Alžbety II. Podšívku a čipku Karolovho rúcha už pred korunováciou zakonzervovalo krajčírstvo Ede and Ravenscroft. Toto najstaršie fungujúce londýnske krajčírstvo šije oblečenie na každú korunováciu od korunovácie kráľa Viliama III. a kráľovnej Márie II. v roku 1689.

Podľa AFP Buckinghamský palác nepotvrdil, či bude mať pri príchode Karol pod rúchom oblečenú vojenskú uniformu.

  • Colombium sindonis

Počas pomazania bude mať Karol na sebe jednoduchú bielu košeľu, na ktorú si po pomazaní oblečie tuniku colombium sindonis. Ide o bielu ľanovú tuniku, ktorá sa pri krku zapína jedným gombíkom. Túto tuniku mal počas korunovácie na sebe aj Juraj VI.

  • Vrchná tunika

Po pomazaní si Karol oblečie vrchnú tuniku zo zlatého hodvábu s dlhými rukávmi. Táto vrchná tunika váži asi dva kilogramy. Bola pôvodne vyrobená pre kráľa Juraja VI., no na svojej korunovácii ju použila aj Karolova matka Alžbeta II.

Vrchná tunika sa od stredoveku veľmi nezmenila. Jej vzhľad je založený na kňazskom odeve.

  • Korunovačný opasok

Je vyrobený z vyšívanej zlatej tkaniny a Karol si ho nasadí na vrchnú tuniku. Na zlatej pracke opasku sú umiestnené národné symboly. Opasok bol vyrobený v roku 1937 a počas ceremónie naň pripnú kráľovský meč, ktorým má panovník brániť dobro a trestať zlo.

  • Kráľovská štóla

Vyšívaný pás zo zlatého hodvábu, ktorý Karolovi položia na plecia na vrchnú tuniku. Poukazuje opäť na súčasť kňazského odevu.

  • Ríšsky plášť

Tento plášť siahajúci až na zem sa oblieka na vrchnú tuniku. Bol vyrobený na korunováciu kráľa Juraja IV. v roku 1821 a ide o najstarší odev, ktorý bude mať Karol v sobotu na sebe.

Karolovi bude s obliekaním tohto plášťa pomáhať jeho syn, následník trónu princ William.

  • Korunovačná rukavica

Kráľ bude mať na pravej ruke navlečenú bielu koženú rukavicu. Takto bude počas korunovácie držať žezlo s krížom. Rukavica bola vyrobená pri príležitosti korunovácie Juraja VI. Manžeta rukavice je ozdobená národnými symbolmi vrátane ruží, trojlístkov, bodliakov a žaluďov a je vyšívaná zlatými niťami.

  • Ríšske rúcho

Toto rúcho si kráľ oblečie po korunovácii pri odchode z Westminsterského opátstva. Rúcho použil už jeho starý otec a je vyrobené z purpurového hodvábu a vyšívané zlatými niťami.

Do Londýna na korunováciu odchádza aj prezidentka Zuzana Čaputová. Aký bude jej outfit?

Prečítajte si aj:

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM