Webnoviny - Svet

Kraje nechcú kamiónovú dopravu na svojich cestách

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BANSKÁ BYSTRICA 6. septembra (WEBNOVINY) – Samosprávne kraje požiadajú ministerstvo dopravy o legislatívnu úpravu, ktorá by vylúčila tranzitnú nákladnú dopravu z ciest druhej a tretej triedy. Ako informoval po pondeľňajšom rokovaní združenia samosprávnych krajov SK8 jeho predseda, trnavský župan Tibor Mikuš, časť ťažkej kamiónovej dopravy sa po zavedení mýtnych platieb na diaľniciach a cestách prvej triedy presunula na cesty II. a III. triedy, ktoré sa tým ničia, keďže na takúto dopravu nie sú dimenzované. Takto „zneužívaná“ je podľa jeho odhadu zhruba štvrtina ciest druhej a tretej triedy, ktoré patria samosprávnym krajom.

Požadované legislatívne opatrenie by malo zakázať tranzit kamiónov po týchto cestách, pričom povolenie by mali len na nevyhnutné úseky z východiskového a do cieľového bodu. Iným riešením by podľa Mikuša bolo už len osadenie tisícov zákazových dopravných značiek, čo by však bolo oveľa drahšie než požadovaná úprava legislatívy. Na pondelkovom rokovaní SK8 sa predstavitelia samosprávnych krajov dohodli aj na koordinovanom postupe pri stanovovaní sadzieb dane pre motorové vozidlá. V súčasnosti sú v každom kraji iné. Podľa Mikuša je veľmi pravdepodobné, že župy budú cestnú daň zvyšovať, keďže výnosy z nej im už nestačia na údržbu ciest. Mala by byť vyššia priemerne najviac o desať percent.

Predseda SK8 pripomenul, že v dôsledku hospodárskej krízy majú samosprávne kraje spolu v tomto roku výpadok daňových príjmov – z podielových daní aj z dane z motorových vozidiel – vyše 80 mil. eur. Výpadok podielových daní je za prvých osem mesiacov tohto roka na úrovni 26 % v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška a 27 % v porovnaní s rovnakým obdobím predvlaňajška. Navyše tohtoročné povodne spôsobili na majetku samosprávnych krajov škody spolu za 75,6 mil. eur.

Predsedovia samosprávnych krajov sa v pondelok venovali aj téme podpory zamestnanosti a malého a stredného podnikania. V tejto oblasti majú župy podľa Mikuša možnosť hlavne zakladať regionálne inovačné centrá a klastre a tým vytvárať podmienky na rozvoj malého a stredného podnikania.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM