Regióny Regióny

Krajskí poslanci rozhodli: Bardejovská obchodka je definitívne minulosťou

I napriek tomu, že žiaci Obchodnej akadémie v Bardejove od začiatku septembra nastúpili na hotelovú školu, o osude samotnej obchodky ešte rozhodnuté nebolo. Po mimoriadnom zasadnutí krajských poslancov je už ale všetko inak.

Ilustračný obrázok k článku Krajskí poslanci rozhodli: Bardejovská obchodka je definitívne minulosťou
Zdroj: TASR

Krajskí poslanci vo štvrtok na druhýkrát prijali všeobecne záväzné nariadenie o zrušení Obchodnej akadémie v Bardejove. Na mimoriadnom zasadnutí Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) tak rozhodli o tom, že Hotelová akadémia Jána Andraščíka v Bardejove ako nástupnícka organizácia, prevezme od 1. októbra práva a povinnosti zrušenej školy.

Po tom, čo na augustovom rokovaní VZN o zrušení školy neprešlo, a župa musela vyčleniť takmer 58 tisíc eur na odstupné a preplatenie nevyčerpaných dovoleniek pre zamestnancov obchodnej akadémie, krajskí poslanci 20. septembra schválili zrušenie školy na mimoriadnom zastupiteľstve. Za bolo 38 poslancov, proti boli dvaja, štyria sa hlasovania zdržali. V prípade, že by zastupiteľstvo VZN neschválilo, kraj by to mohlo do roku 2021 stáť až 351 tisíc eur. Finančné prostriedky by pritom mohol použiť na rozvoj a modernizáciu iných škôl.

Racionalizácia čaká i ďalšie školy

„Mohli by sme prísť o značnú časť finančných prostriedkov, pretože by sme museli túto školu dofinancovať z vlastných prostriedkov. Keďže všeobecne záväzné nariadenie je schválené, finančné prostriedky budú v rámci normatívneho príspevku na žiaka prefinancované samotným ministerstvom školstva,“ vysvetlil predseda PSK Milan Majerský s tým, že po rozhodnutí rezortu školstva o vyradení školy k 31. augustu 2018, obchodná akadémia nemala nárok na financovanie zo štátneho rozpočtu. Výchovno-vzdelávací proces poskytovaný žiakom by tak musela župa zabezpečiť z vlastných zdrojov.

Racionalizácia škôl by mala podľa župana pokračovať aj na ďalších školách. „Už v tejto chvíli môžem povedať, že na 80–90% máme pripravenú racionalizáciu siete stredných škôl. Samozrejme, niekde pôjde o zrušenie, niekde o zlúčenie. Pripomínam, že racionalizácia v našom ponímaní má mať pozitívny zmysel pre dobro študentov, učiteľov a samozrejme aj pre rodičov. Naším cieľom je aj efektívne využívanie verejných zdrojov,“ doplnil Majerský. K optimalizácii bude kraj pristupovať najmä na školách s nízkym počtom žiakov. Ukazovateľom bude aj potreba študijných odborov na trhu.

foto: ilustračné

Zdroj: Prešovský samosprávny kraj
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM