Zo zahraničia

Kríza na poľsko-bieloruských hraniciach: Migranti v žalostných podmienkach, prehadzujú si ich „cez plot“

Európska únia avizovala, že na budúci týždeň uvalí sankcie na Bielorusko za to, že zámerne posiela tisíce migrantov na jej hranice s cieľom vyvolať chaos a destabilizáciu.

Ilustračný obrázok k článku Kríza na poľsko-bieloruských hraniciach: Migranti v žalostných podmienkach, prehadzujú si ich „cez plot“
28
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Krajiny EÚ musia byť jednotné vo svojej reakcii na neľudskú inštrumentalizáciu migrantov zo strany bieloruského režimu. Uviedli to poslanci Európskeho parlamentu (EP) v rámci tohotýždňového plenárneho zasadnutia v Bruseli.

Dramatická migračná kríza

Členovia EP počas rozpravy so šéfom zahraničnej politiky EÚ Josepom Borrellom zároveň vyjadrili hlboké znepokojenie nad dramatickou migračnou krízou, ktorá sa v súčasnosti odohráva na poľsko-bieloruských hraniciach.

Zákonodarcovia pri tejto príležitosti opätovne odsúdili taktiku bieloruského diktátorského režimu na čele s Alexandrom Lukašenkom, ktorý cielene riadi toky migrantov k vonkajším hraniciam EÚ. To podľa ich názoru možno vnímať ako Lukašenkovu odvetu za sankcie uvalené EÚ na jeho režim, píše sa v správe EP pre médiá.

Uviaznutí medzi pohraničnými jednotkami

Borrell počas stredajšej rozpravy poslancov ubezpečil, že EÚ hľadá riešenie súčasnej krízy spoločne s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov. Zároveň zdôraznil, že bieloruské úrady musia poskytnúť humanitárnu pomoc ľuďom uväzneným v pohraničnej oblasti, vrátane umožnenia prístupu humanitárnym organizáciám do tohto regiónu a vytvorenia humanitárnych koridorov.

Josep Borrell tiež pripomenul, že ministri zahraničných vecí EÚ na svojom pondelňajšom (15. 11.) stretnutí v Bruseli prerokujú rozšírenie sankcií voči Minsku.

Viacerí poslanci počas rozpravy vyjadrili znepokojenie nad zhoršujúcou sa situáciou na poľsko-bieloruských hraniciach, kde sú ľudia uviaznutí medzi pohraničnými jednotkami z oboch strán a sú vystavení nepriaznivým vplyvom chladného počasia.

Článok pokračuje pod fotkou.

Zdroj: TASR/AP

Hybridné útoky

Vyzvali preto poľské orgány, aby ukončili agresívne vytláčanie migrantov späť do Bieloruska a aby prijali potrebnú pomoc od agentúr EÚ; vyjadrili pritom poľutovanie nad tým, že táto podpora bola doteraz odmietnutá.

Ďalší europoslanci poukazovali na to, že je naliehavo potrebné zabezpečiť priamy prístup pracovníkov humanitárnych organizácií k migrantom.

Niektorí poslanci požadovali, aby sa finančné prostriedky EÚ použili na vybudovanie plotu na ochranu vonkajších hraníc Únie pred nelegálnymi migrantmi a hybridnými útokmi, zatiaľ čo iní túto myšlienku rozhodne odmietli.

Časť europoslancov zdôraznila potrebu ďalších sankcií EÚ voči Bielorusku a poukázala na „zákulisnú úlohu“ ruskej vlády v prebiehajúcej pohraničnej kríze, pričom vyzvali na dialóg s Moskvou s cieľom nájsť riešenie celej situácie.

Článok pokračuje pod fotkou.

Zdroj: TASR/AP

Prečítajte si aj

Pozastavenie letov

Bieloruská štátna letecká spoločnosť Belavia oznámila, že na žiadosť tureckých úradov prestane od piatku prepravovať z Turecka občanov Sýrie, Iraku a Jemenu. Informovala o tom agentúra Reuters.

„V súlade s rozhodnutím … tureckých úradov, občanom Iraku, Sýrie a Jemenu nebude od 12. novembra 2021 umožnená preprava z Turecka do Bieloruska,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke spoločnosti Belavia.

Poľsko, ktoré obviňuje Minsk zo zámerného organizovania nelegálnej migrácie do EÚ, vo štvrtok uviedlo, že rokuje s viacerými krajinami Blízkeho východu vrátane Iraku o pozastavení letov do Bieloruska. Migranti, ktorí uviazli na bieloruských hraniciach, podľa Varšavy prileteli do Minska z Arbílu, Bagdadu, Ammánu, Bejrútu a Istanbulu.

Ďalšie sankcie

Európska únia avizovala, že na budúci týždeň uvalí sankcie na Bielorusko za to, že zámerne posiela tisíce migrantov na jej hranice s cieľom vyvolať chaos a destabilizáciu. EÚ podľa diplomatov zvažuje, že na sankčný zoznam zaradí ďalších 30 jednotlivcov a subjektov z Bieloruska vrátane spoločnosti Belavia a cestovných agentúr.

Belavia bola nútená zrušiť lety do väčšiny európskych krajín pre zákaz prijímať lety bieloruských leteckých spoločností v štátoch EÚ. Európska únia sa totiž v júni rozhodla zakázať lety bieloruských aerolínií do EÚ a vyzvala letecké spoločnosti so sídlom v Únii, aby nelietali cez bieloruský vzdušný priestor.

Článok pokračuje pod fotkou.

Zdroj: TASR/AP

Zadržanie novinára

Dôvodom tohto kroku bolo májové zadržanie opozičného novinára a aktivistu Ramana Prataseviča na letisku v Minsku, kam nútene presmerovali let spoločnosti Ryanair smerujúci z Atén do Vilniusu. Belavia šak stále prevádzkuje lety do destinácií ako Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Arménsko, Gruzínsko, Azerbajdžan, Uzbekistan či Kazachstan.

V súvislosti so súčasnou napätou situáciou na hraniciach Bieloruska s Poľskom a ďalších východných členov EÚ, kde sa sústreďujú migranti pochádzajúci prevažne z Blízkeho východu, Európska únia obvinila bieloruského autoritárskeho vodcu Alexandra Lukašenka, že jeho režim ich k nelegálnemu prekračovaniu hraníc nabáda a ich prísun zámerne organizuje.

Odveta za sankcie

EÚ toto konanie označila za „hybridný útok“, ktorý má byť odvetou za sankcie EÚ voči Lukašenkovmu režimu za brutálne potlačenie opozície a jej prívržencov po vlaňajších sporných prezidentských voľbách v Bielorusku.

Lukašenkov režim tieto obvinenia popiera. Ešte na jar však vyhlásil, že už nebude brániť utečencom a migrantom v ceste do krajín EÚ.

Dramatická migračná kríza na poľsko-bieloruských hraniciach
28
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM