han Zo zahraničia

KRUTÁ smrť! Dieťa zomrelo po tom, čo sa okúpalo v rieke: Môže za to TENTO parazit!

V americkom štáte Nebraska zomrelo dieťa nakazené parazitom slzovičkou zhubnou, ktorá spôsobuje smrteľný zápal mozgu.

Ilustračný obrázok k článku KRUTÁ smrť! Dieťa zomrelo po tom, čo sa okúpalo v rieke: Môže za to TENTO parazit!
Zdroj: abcnews.go.com

Stalo sa tak po tom, čo sa kúpalo v tamojšej rieke Elkhorn. V noci na piatok o tom informovali úrady okresu Douglas. Informuje o tom televízia Sky News.

Čo sa stalo?

Dieťa sa v rieke kúpalo 8. augusta, prvé príznaky ochorenia sa uňho objavili približne o päť dní neskôr. Lekári sa domnievajú, že príčinou úmrtia bola primárna amébová meningoencefa­litída – smrteľná choroba, ktorú spôsobuje práve jednobunkový organizmus slzovička zhubná.

Úrad verejného zdravotníctva oznámil, že úmrtie dieťaťa vyšetruje aj americký Úrad pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC). Ak sa nákaza parazitom skutočne potvrdí, išlo by o prvú obeť slzovičky v dejinách Nebrasky.

Aký je to parazit?

Slzovička zhubná sa bežne vyskytuje v pôde a teplých vodách, ako sú rieky, jazerá a termálne pramene. Do ľudského organizmu sa môže dostať vdýchnutím vody, avšak nie jej prehltnutím.

CDC uviedlo, že infekcia slzovičkou je veľmi vzácna, no ak k nej dôjde, je zvyčajne smrteľná. V USA sa v rokoch 1962 – 2021 vyskytlo 154 prípadov primárnej amébovej meningoencefa­litídy, prežili ju len štyri osoby.

V priebehu tohto roka však ide už o druhé úmrtie na túto infekciu. V júli zomrel obyvateľ štátu Missouri po tom, čo sa nakazil slzovičkou pri kúpaní v jazere Lake of Three Fires v Iowe.

Odborníci preto ľuďom odporučili, aby pri kúpaní v prírodnej teplejšej vode používali štipce na nos.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM