Krv môže darovať takmer každý: Červený kríž vyzýva študentov univerzít

Aj tento rok odštartovala Študentská kvapka krvi. V poradí už 24. ročník sa snaží motivovať mladých ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Krv môže darovať takmer každý: Červený kríž vyzýva študentov univerzít
Zdroj: TASR

Slovenský Červený kríž (SČK) odštartoval 24. ročník Študentskej kvapky krvi hashtagom #nevyhovarajsa. Do kampane sa krátkymi videami pridali známi i neznámi ľudia vyzývajúci prostredníctvom sociálnych sietí tých, ktorí ešte váhajú pri rozhodnutí darovať krv. Kampaňou chce SČK osloviť najmä prvodarcov z radov študentov a mladých ľudí. Tiež zdôrazniť význam pravidelného darovania krvi.

„Až keď vidíte blízkeho človeka bojovať o život, keď vidíte, ako sa mu uľaví po transfúzii, až potom pochopíte, načo je dobré darovať krv. Som hrdý na študentov i kolegov zo Slovenskej technickej univerzity (STU), že sa aktívne a opakovane zapájajú do Študentskej kvapky krvi,“ hovorí rektor STU v Bratislave Robert Redhammer.

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má aspoň 18 rokov, 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky.

Prvý mobilný odber Študentskej kvapky krvi bude v pondelok 15. októbra na Fakulte architektúry STU a odbery pokračujú na ďalších fakultách tejto univerzity. Ďalšie miesta organizátori zatiaľ nespresnili. Okrem toho možno krv darovať každý pracovný deň na všetkých odberových miestach Národnej transfúznej služby SR a vo vyhradených dňoch na hematologicko-transfúznych oddeleniach nemocníc.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR