Rôzne

Zabijak menom obezita: Priberanie spôsobuje problémy so srdcom a vysoký krvný tlak

Nadváha a obezita sú celosvetovými problémami. Spôsobujú množstvo ďalších zdravotných rizík.

Ilustračný obrázok k článku Zabijak menom obezita: Priberanie spôsobuje problémy so srdcom a vysoký krvný tlak
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Lekári dlhodobo varujú pred nadmerným priberaním. Nadváha a obezita totiž môžu spôsobiť mnoho ďalších zdravotných problémov. Takými sú aj srdcovocievne (kardiovaskulárne) ochorenia a vysoký krvný tlak (hypertenzia).

Vysoký krvný tlak podľa primárky Ambulantného oddelenia Národného ústavy srdcových chorôb (NÚSCH) v Bratislave a správkyne Slovenskej nadácie srdca Ivany Šoóšovej vzniká často ako následok neriešeného problému nadváhy a obezity. Udáva sa, že obvod pása u mužov viac ako 94 cm a u žien viac ako 80 cm je významným rizikovým faktorom.

Hypertenzia, ako jedna z najčastejších chronických chorôb, zvyšuje riziko mnohých ďalších kardiovaskulárnych ochorení ako napríklad srdcové zlyhávanie, mozgový infarkt, chronická ischemická choroba srdca či infarkt myokardu.

„Na Slovensku aj v Európe kardiovaskulárne ochorenia každoročne zapríčiňujú takmer 50 percent úmrtí,“ hovorí Šoóšová. „Konkrétne to minulý rok na Slovensku bolo 479 úmrtí na 100 000 obyva­teľov.“ Je to takmer dvakrát viac ako úmrtia na druhú najčastejšiu príčinu, čiže nádory. „A obézni ľudia majú viac ako dvojnásobnú pravdepodobnosť vysokého tlaku,“ dopĺňa odborníčka.

Hraničnou hodnotou pre začatie liečby hypertenzie je tlak krvi 140 na 90 a vyšší. Hypertenzia sa nedá úplne vyliečiť, je ju však možné dobre a dlhodobo kontrolovať. Ako však ukazujú štatistiky, polovica liečených hypertonikov nie je adekvátne kontrolovaná. Jednou z najčastejších príčin je nedostatočná spolupráca pacienta pri dodržiavaní liečebného režimu. Nasadením správnej liečby alebo zlepšením kontroly už liečených pacientov s následným znížením tlaku sa redukuje riziko KV komplikácií o 36 percent a úmrtnosti o 16 percent.

„Za uplynulých 10 alebo 20 rokov môžeme jednoznačne hovoriť o epidémii kardiovaskulárnych ochorení,“ tvrdí Šoóšová. Počas Svetového dňa srdca 29. septembra tak Slovenská nadácia srdca, platforma „MOST – Spolu chránime Vaše srdcia“ v spolupráci s partnermi pripravila na viacerých miestach dostupnú a jednoduchú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení v súvislosti s obezitou – merania BMI (body mass index) a krvného tlaku pre všetkých záujemcov.

„V roku 2017 sme v rámci projektu Mesiac o srdcových témach (MOST) vyšetrili takmer 1 100 ľudí. Tento skríning ukázal, že až tretina mala zvýšený krvný tlak a viac ako tretina z nich o tom vôbec nevedela,“ približuje Šoóšová zmysel edukačno-preventívnych aktivít ako MOST.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie