Aktualizované Správy Zo Slovenska

Kto nás bude liečiť? Slovenskí lekári toho majú dosť, 3-tisíc z nich je ochotných DAŤ VÝPOVEĎ!

Lekárski odborári avizujú, že podpisov pod vyhlásenia o pripravenosti podať výpovede bude ešte pribúdať.

Ilustračný obrázok k článku Kto nás bude liečiť? Slovenskí lekári toho majú dosť, 3-tisíc z nich je ochotných DAŤ VÝPOVEĎ!
Zdroj: TASR/AP

Ochotu podať výpoveď doteraz deklarovalo okolo 3000 lekárov z nemocníc. Po utorkovom stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) o tom informoval šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský s tým, že lekári nedostali jasnú odpoveď na ich požiadavky. Očakáva, že podpisov pod vyhlásenia o pripravenosti podať výpovede bude pribúdať.

Pridať sa chcú aj sestry

„Okrem toho, že pán premiér a ostatní zúčastnení povedali, že situácia je v slovenskom zdravotníctve vážna a chýba nám zdravotnícky personál, nedostali sme ani dnes jasnú odpoveď, čo ďalej a aké kroky sa chystajú,“ oznámil Visolajský. Lekárski odborári zároveň pripustili, že podľa utorkového rokovania je takmer vylúčené, aby do konca júna došli k definitívnemu verdiktu.

„Okolo 3000 deklarácií k výpovediam lekárov nie je zďaleka konečný stav. I napriek tomu, že v roku 2011 sme mali podobný počet vyzbieraných deklarácií, na Slovensku pracovalo v tom čase viac lekárov i sestier. V roku 2011 už samotná výpoveď necelých 2000 lekárov znamenala vyhlásenie núdzového stavu. Sme svedkami dokonca toho, že nás v nemocniciach oslovujú zdravotné sestry, ktoré sa chcú k lekárom pridať,“ vyhlásil Visolajský.

Osem požiadaviek

Predseda LOZ spomenul počas tlačovej konferencie aj nedávne zatvorenie oddelenia na liečbu rakoviny v Národnom onkologickom ústave. „Toto je vážna situácia, na ktorú upozorňujeme a bez nášho pričinenia budú takéto zatvorené oddelenia aj v najdôležitejších ústavoch len pribúdať,“ uviedol Visolajský, podľa ktorého zdravotný personál na Slovensku chýba a urgentné riešenie problémov stále neprichádza.

Lekárski odborári v apríli vyhlásili štrajkovú pohotovosť ako reakciu na situáciu v zdravotníctve, majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier. Nevylučujú, že ich štrajková pohotovosť prerastie do hromadných výpovedí lekárov v nemocniciach.

Heger reaguje

Premiér Eduard Heger vníma požiadavky zdravotníkov, ich vyriešenie však podľa neho vyžaduje identifikáciu a schválenie dodatočných opatrení, na ktorých zatiaľ nie je dohoda. Jeho stanovisko poslala hovorkyňa Ľubica Janíková.

„Premiér Eduard Heger citlivo, ale zároveň naliehavo vníma potreby lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych zamestnancov. Keďže ide o každoročný, teda štrukturálny výdavok, vyriešenie týchto potrieb je, žiaľ, spojené s identifikáciou a schválením dodatočných opatrení, na ktorých zatiaľ nie je dohoda,“ uviedla premiérova hovorkyňa.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM