han Šport Ostatné športy

Kto sa stane športovcom roka na Slovensku? Zosadí Vlhovú z trónu Sagan, Volko či Tóth?

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová má šancu obhájiť víťazstvo v ankete Športovec roka. Okrem nej figurujú v elitnej päťke aj ďalší bývalí laureáti.

Ilustračný obrázok k článku Kto sa stane športovcom roka na Slovensku? Zosadí Vlhovú z trónu Sagan, Volko či Tóth?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ktorí to sú? Cyklista Peter Sagan a chodec Matej Tóth, ktorých doplnili hokejista Erik Černák a šprintér Ján Volko. Víťaza za rok 2020 oficiálne vyhlásia 16. decembra.

Korona úradovala

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) sa v spolupráci s organizátorom ankety, Klubom športových redaktorov SSN, rozhodol aj v roku 2020, ktorý výrazne ovplyvnilo šírenie choroby COVID-19, pokračovať v každoročnej tradícii vyhlasovania najúspešnejších športovcov. V bývalom Československu malo premiéru už v roku 1959. Od roku 1993 na tradíciu bývalej československej ankety nadväzujú českí aj slovenskí športoví novinári už samostatne.

Slová Siekela

Napriek veľkým obmedzeniam sa športový život úplne nezastavil a aj tento rok dosiahli slovenskí športovci viaceré pozoruhodné výsledky. „Ako strešná organizácia slovenského športu sa Slovenský olympijský a športový výbor rozhodol aj tento rok zastrešiť vyhlasovanie výsledkov významnej a tradičnej ankety, ktorá púta pozornosť celej spoločnosti. V končiacom sa roku 2020 sa športový kalendár neustále otriasal v základoch. Napokon sa však podarilo usporiadať pomerne veľa športových akcií, na ktorých sa presadili aj slovenskí športovci. V neľahkých časoch prinášali fanúšikom radosť a nádej, že život sa vráti do normálnych koľají,“ uviedol v tlačovej správe prezident SOŠV Anton Siekel.

Malá zmena

Výbor Klubu športových redaktorov SSN sa rozhodol zorganizovať anketu o najúspešnejších slovenských športovcov aj v roku 2020. V porovnaní s minulosťou však prišlo v „okyptenom“ roku k zmene. Namiesto desiatich sa ocení len päť najúspešnejších jednotlivcov a namiesto troch kolektívov len víťazný. „Bolo nám, prirodzene, ľúto, že mnohí naši športoví reprezentanti nemohli v tomto roku ukázať svoj kumšt na významných podujatiach a 'zabojovať’ svojimi výsledkami aj v ankete Športovec roka. Ďalších úspešných reprezentantov sme však o túto populárnu možnosť nechceli obrať, preto sa hlasovalo opäť, hoci o menší počet vyzdvihnutých miest než v minulosti,“ povedal na margo ankety predseda KŠR SSN Tomáš Grosmann.

Traja to už vyhrali

Z pätice najúspešnejších, ktorí sú odteraz pre verejnosť známi zatiaľ iba podľa abecedy, už traja držali v rukách víťazné žezlo v ankete. Petra Vlhová je obhajkyňou vlaňajšieho prvenstva, Peter Sagan je trojnásobný víťaz ankety (2013, 2015, 2017) a Matej Tóth triumfoval v roku 2016. Vlhová sa medzi ocenenými ocitla celkovo piatykrát, Peter Sagan desiatykrát za sebou a Matej Tóth sa medzi elitu dostal šiestykrát. Šprintér Ján Volko bol v ankete dvakrát štvrtý (2017, 2019). Hokejista Erik Černák je medzi laureátmi ankety premiérovo.

Ako sa hlasovalo?

V tomto roku hlasovalo v ankete 94 členov KŠR, ktorí dali svoje hlasy 26 jednotlivcom a šiestim kolektívom. Vzhľadom na redukovanie počtu laureátov sa na hlasovacích lístkoch objavili historicky najnižšie počty jednotlivcov aj kolektívov. Meno najúspešnejšieho športovca sa objavilo na 93 hlasovacích lístkoch. Po uzávierke a vyhodnotení ankety je známe, že na troch miestach za najlepšou päťkou skončili futbalista Martin Dúbravka, hokejista Andrej Sekera a biatlonistka Ivona Fialková.

Prídu všetci

Pandémia zasiahla aj do formátu slávnostného vyhlásenia výsledkov ankety. Súčasná situácia neumožňuje, aby sa slovenská športová rodina stretla na slávnostnom galavečere a v priamom prenose tlieskala najúspešnejším. Slovenský olympijský a športový výbor preto v spolupráci s RTVS pripravuje na 16. december (o 20.30 h na Jednotke) špeciálny program, v ktorom sa verejnosť dozvie poradie v ankete. Vystúpia v ňom všetci laureáti.

ŠPORTOVCI ROKA NA SLOVENSKU V ÉRE SAMOSTATNOSTI

jednotlivci:

1993 Martina Moravcová (plávanie)

1994 Milan Dvorščík (cyklistika)

1995 Martina Moravcová (plávanie)

1996 Michal Martikán (vodný slalom)

1997 Michal Martikán (vodný slalom)

1998 Martina Moravcová (plávanie)

1999 Jozef Gönci (športová streľba)

2000 Martina Moravcová (plávanie)

2001 Martina Moravcová (plávanie)

2002 Peter Bondra (hokej)

2003 Martina Moravcová (plávanie)

2004 Elena Kaliská (vodný slalom)

2005 Dominik Hrbatý (tenis)

2006 Radoslav Židek (snoubording)

2007 Michal Martikán (vodný slalom)

2008 Michal Martikán (vodný slalom)

2009 Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom)

2010 Anastasia Kuzminová (biatlon)

2011 Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom)

2012 Zuzana Štefečeková (streľba)

2013 Peter Sagan (cyklistika)

2014 Anastasia Kuzminová (biatlon)

2015 Peter Sagan (cyklistika)

2016 Matej Tóth (atletika)

2017 Peter Sagan (cyklistika)

2018 Anastasia Kuzminová (biatlon)

2019 Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM