Webnoviny - Svet

Kubiš možno šéfom OSN

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Bývalý šéf rezortu zahraničia Ján Kubiš možno bude šéfovať Organizácii Spojených národov. Bývalý minister a terajší výkonným tajomník Európskej hospodárskej komisie OSN pre Pravdu potvrdil, že prejavuje o kreslo záujem. Ako však poznamenal, vhodný moment sa zrejme ešte nenaskytne koncom roku 2011, keď sa bude končiť prvý štvorročný mandát Pan Ki-muna, ale až neskôr. „Predpokladám, že súčasný šéf OSN bude potvrdený aj na druhé funkčné obdobie, a preto chvíľa, o ktorej hovoríte, nastane až tak o päť rokov. Ak bude vhodná konštelácia a ak budem mať podporu slovenskej vlády, ktorá vzíde nie z týchto, ale až z ďalších volieb, tak by som rád o túto poctu zabojoval, ak v tom čase nebudem angažovaný vo vnútornej politike,“ povedal Kubiš pre Pravdu. Dodal, že by to bolo vyznamenanie pre neho aj pre Slovensko.

Exkluzívne zistenie očividne potešilo šéfa srbskej diplomacie, píše ďalej Pravda. Vuk Jeremič pripomenul, že s Kubišom sa spoznal, keď bol ministrom a považuje ho za dobrého priateľa, s ktorým si vo všetkom rozumel. „Čo viac si môžete priať, než aby sa váš priateľ stal generálnym tajomníkom OSN? Bolo by to skutočne vynikajúce. Skvelá správa by to bola nielen pre mňa osobne. Kubiš je totiž vynikajúci diplomat, ktorý počas svojej bohatej kariéry predviedol vysokú profesionalitu na medzinárodnej scéne vrátane pôsobenia na čele ministerstva zahraničných vecí,“ zdôraznil Jeremič pre Pravdu.

Pan Ki-mun šéfuje organizácii OSN od 1. januára 2007 a prvý mandát mu vyprší 31. decembra 2011. Ak ho vo funkcii potvrdia, zostane v nej do roku 2016. S najväčšou pravdepodobnosťou sa stane Juhokórejčan generálnym tajomníkom aj na ďalšie štvorročné obdobie.

Organizácia Spojených národov (OSN), je medzinárodná organizácia združujúca väčšinu štátov na Zemi, ktoré sa zaviazali spolupracovať pri podpore zásad a cieľov vytýčených v jej Charte. Myšlienka založiť svetovú organizáciu, ktorá by sa snažila o mier, vznikla na konci prvej svetovej vojny. Lídri víťazných mocností založili vo Versailles Spoločnosť národov. Druhá svetová vojna bola dôkazom jej zlyhania. Už v roku 1942 však americký prezident Franklin D. Roosevelt použil termín Spojené národy. S blížiacim sa koncom vojny sa blížil aj vznik OSN. Oficiálne OSN vznikla 24. októbra 1945, potom ako bola Charta ratifikovaná piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady Čínou, Francúzskom, Ruskom, USA, Spojeným kráľovstvom a väčšinou z ďalších 46 signatárskych krajín.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM