Barbara Dallosová Rôzne

KURIOZITA DŇA: Na Slovensku máme futuristický priechod, aký ešte nemajú nikde na svete!

Keď po ňom prechádzate, zvýrazní vás. Ide o svetový unikát vyvinutý na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku KURIOZITA DŇA: Na Slovensku máme futuristický priechod, aký ešte nemajú nikde na svete!
7
Galéria
Zdroj: Mesto Žiar nad Hronom

Pri základnej škole v Žiari nad Hronom pribudol unikátny priechod pre chodcov nasvietený špeciálnou technológiou. V budúcnosti by ich v meste mohlo byť viac. Keď po ňom prechádzate, zvýrazní vás. Mesto tvrdí, že ide o prvý priechod nasvietený týmto unikátnym LED systémom vôbec.

„Včera sme na priechode pre chodcov pri ZŠ na Ul. Dr. Janského nainštalovali prvé zariadenie, ktoré špeciálne počas tmy nasvieti priechod pre chodcov a zvýrazní aj osoby, ktoré ním prechádzajú. Ide o zásadné zvýšenie bezpečnosti chodcov na našich cestách,“ uvádza primátor Peter Antal na sociálnej sieti.

„Ide o svetový unikát vyvinutý na Slovensku. Nikde na svete to ešte takto nefunguje. Nový pohľad na priechody pre chodcov sú smart riešením. Spoločnosť aria33 z Bratislavy vyvíjala celú technológiu v spolupráci s naším mestom,“ vysvetlil pre oficiálny web mesta prednosta Mestského úradu Juraj Miškovič.

Ako priblížil pre TASR, projekt osvetlenia Crosswalk ho oslovil na jednej zo smartkonferencií. „Prototyp zariadenia bol v rámci pilotného testovania pre Žiar nad Hronom poskytnutý zadarmo,“ povedal Miškovič.

Žiarsky priechod je prototypom, stále je teda v skúšobnej prevádze. Ako naznačil Peter Antal, ak sa novinka osvedčí, takýchto priechodov v meste pribudne viac.

FOTO: Unikátny LED priechod pre chodcov v Žiari nad Hronom
7
Galéria
Zdroj: Mesto Žiar nad Hronom

Rýchle správy

Najčítanejšie