Rôzne

KURIOZITA DŇA: Na Slovensku vznikol prvý "rúškomat"

Automat sprístupnili cez víkend a už ho museli niekoľkokrát dopĺňať. Okrem ochranných pomôcok si v ňom bude možné zakúpiť i dezinfekciu.

Zdroj: Dnes24.sk

Obyvatelia Prievidze si môžu rúška na zamedzenie šíreniu nákazy novým koronavírusom po novom zakúpiť i v automate.

Veľký záujem

„Rúškomat“ v mestskej časti Necpaly pri mäsiarstve vznikol z iniciatívy miestneho podnikateľa a dobrovoľníčok, okrem ochranných pomôcok si v ňom bude možné zakúpiť i dezinfekciu. Automat sprístupnili cez víkend a už ho museli niekoľkokrát dopĺňať.

Miestne dobrovoľníčky pred časom prišli s iniciatívou Uši rúško susedovi, s nápadom zriadiť „rúškomat“ prišla jedna z nich, Viera Ďurčeková. „Považujem to za veľmi šťastné riešenie, pretože ľudia majú možnosť si zakúpiť rúško nonstop. Automat dopĺňame, je dva dni v prevádzke a záujem je veľký. Snažíme sa ho dopĺňať čo najskôr, aby sme pokryli potrebu,“ povedala ďalšia z dobrovoľníčok Kvetoslava Ďurčová.

Rúška šijú podľa nej dobrovoľníčky, či už z vlastných alebo získaných materiálov. „Aj výťažok z predaja pôjde im,“ doplnila.

Veľký záujem o rúška potvrdil i syn miestneho podnikateľa Juraj Borko. „V nedeľu (29. 3.) sme dopĺňali automat dvakrát, raz dopoludnia, raz poobede, v počte približne 100 kusov a do hodiny sa tieto rúška vypredali,“ priblížil.

Dobrovoľníci sa podľa Borka snažia zatiaľ zvýšiť kapacity rúšok, do automatu ich dopĺňajú denne približne 100. „Objednali sme i dezinfekčné gély, ktoré by mali prísť počas týždňa. Taktiež ponúkame alpu a snažíme sa hľadať niečo nové, o čo je dopyt v tejto situácii,“ dodal.

Dobrovoľníci chcú v Prievidzi zriadiť i ďalšie automaty na rúška, zároveň by podľa svojich slov boli radi, keby sa ich nápadom inšpirovali i ďalší.

Na Slovensku vznikol prvý "rúškomat"
8
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie