Svet Zo zahraničia

KURIOZITA DŇA: V Česku dokončili výrobu zlatej mince s hodnotou 100 miliónov korún

Svetový unikát v podobe zlatej pamätnej mince vyrobenej Českou národnou bankou (ČNB) v rámci 100. výročia vzniku česko-slovenskej koruny je po polročnej práci hotový.

Ilustračný obrázok k článku KURIOZITA DŇA: V Česku dokončili výrobu zlatej mince s hodnotou 100 miliónov korún
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Minca s hmotnosťou 130 kilogramov z rýdzeho zlata je druhá najväčšia na svete; najväčšiu majú v Austrálii. Jej nominálna hodnota je 100 miliónov českých korún. Informoval o tom v utorok spravodajský portál Novinky.cz.

Na rozdiel od austrálskej je česká minca unikátna tým, že ako jediná na svete je vyrobená technológiou frézovania a gravírovania, zatiaľ čo austrálska je celá odliata. Priemer mince vyrobenej v Jablonci nad Nisou je 535 milimetrov a hrúbka jej hrany je 48 milimetrov. Minca je nepredajná.

Autorom jej podoby je akademický medailér a sochár Vladimír Oppl. Na lícnej strane je okrem názvu štátu Česká republika a nominálnej hodnoty 100 miliónov korún tiež logo ČNB, korunový bankový kolok, štátna symbolika – český lev a moravská a sliezska orlica – ako aj značky výrobcu mince a subdodávateľov.

„Na rubovej strane je český lev so srdcovým štítom so znakom Slovenska; dalo by sa povedať, že to je vo voľnejšej úprave malý štátny znak Československej republiky, ktorý platil od roku 1920 do roku 1960 s protek­torátnou prestávkou, a rubová strana prvej československej korunovej mince, ktorá vyšla v roku 1922 a ktorú navrhol popredný český sochár a autor prvých československých mincí Otakar Španěl. Nesmie tu chýbať ani opis odkazujúci na storočné výročie koruny,“ povedal pre Novinky hlavný metodik ochrany platidiel z ČNB Jaroslav Moravec.

Polotovar mince sa počas jesene vyrábal odlievaním z takmer čistého zlata vo švajčiarskej firme, ktorá sa zaoberá spracovaním drahých kovov. Polotovar následne previezli do viedenskej mincovne, kde sa uskutočnilo frézovanie mince do jej konečnej podoby s reliéfom podľa Opplova návrhu. Do konečnej podoby sa minca spracovávala v Českej mincovni v Jablonci nad Nisou.

Na konci januára bude tento unikát prevezený z Jablonca nad Nisou do Jazdiarne Pražského hradu, kde bude minca od 1. februára vystavená v rámci výstavy „100 rokov česko-slovenskej koruny“. Vidieť ju bude možné do 28. apríla.

Kremnická mincovňa predávala striebornú zberateľskú mincu, ktorá pripomínala nenásilný spontánny odpor občanov proti vstupu vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Pozrite si to vo videu!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM