Lucia Lauková Zo Slovenska

Kuriózny úlovok v rieke Nitra: Deťom sa podarila chytiť poriadne veľká piraňa

Cudzokrajný druh ryby, ktorý je opradený strašidelnými príbehmi, si plával aj v rieke Nitra. Pôvodný živočích z Amazónie narobil nemalý rozruch.

Ilustračný obrázok k článku Kuriózny úlovok v rieke Nitra: Deťom sa podarila chytiť poriadne veľká piraňa
Zdroj: CHKO Ponitrie

Kedže Piraňa má domov v juhoamerickej Amazónii, v našich vodách nemá čo hľadať. K odchytu boli privolaní pracovníci z Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.

„V piatok dňa 31. 8.2018 sa podarilo deťom z Ivanky pri Nitre chytiť zrejme najväčšiu ulovenú piraňu u nás. Piraňa, bez chvostovej plutvy, merala 44 cm. Otázne je či do takýchto rozmerov narástla v zajatí alebo v rieke mala dobré životné podmienky,“ píšu ochranári z CHKO Ponitrie na sociálnej sieti.

Ako poznamenali ochranári, v minulosti niekoľko takýchto rýb už v slovenských vodách bolo chytených. „Tento druh ryby sa v našich prírodných podmienkach rozmnožovať nemôže,“ vysvetľujú ochranári na FB CHKO Ponitrie.

Dôvod, prečo ju niekto vypustil do rieky, mohol byť podľa ochranárov bakteriálny rozpad plutiev, ktorý sa u ryby začal prejavovať.

Piraňa z rieky Nitra však, viac ako mäsovú potravu, preferovala rastlinnú stravu. „V Južnej Amerike žije cez tridsať druhov piráň. Ulovená piraňa je rastlinožravý druh, ktorý patrí medzi najbežnejšie chované druhy u nás v zajatí,“ dodáva CHKO Ponitrie.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM