Ilustračný obrázok k článku Lengvarský pripravil materiál k POVINNÉMU očkovaniu. Hovorí aj o tretej dávke vakcíny
Zdroj: TASR/AP

Lengvarský pripravil materiál k POVINNÉMU očkovaniu. Hovorí aj o tretej dávke vakcíny

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) má už pripravený materiál k povinnému očkovaniu.

Zo Slovenska
Zo Slovenska

Lengvarský pripravil materiál k POVINNÉMU očkovaniu. Hovorí aj o tretej dávke vakcíny

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) má už pripravený materiál k povinnému očkovaniu.

Ilustračný obrázok k článku Lengvarský pripravil materiál k POVINNÉMU očkovaniu. Hovorí aj o tretej dávke vakcíny
Zdroj: TASR/AP

„Môžeme sa baviť o tom, či áno alebo nie povinné očkovanie a pre ktorú skupinu. Verím však, že téma bude mať ešte vývoj, nie je to ešte akútne,“ dodal minister.

Zopakoval, že povinné očkovanie by sa mohlo týkať zdravotníckych pracovníkov, pracovníkov kritickej infraštruktúry, zamestnancov domovov sociálnych služieb i učiteľov.

V súčasnosti je zaočkovaných proti novému koronavírusu 70 percent zdravotníkov. O možnosti zavedenia povinného očkovania pre určité skupiny ľudí informoval minister aj minulý týždeň.

Kto dostane tretiu dávku?

Podanie tretej dávky vakcíny proti novému koronavírusu bude záležať od štúdií, ktoré sa aktuálne realizujú. Dôležité bude aj rozhodnutie výrobcov očkovacích látok či Európskej liekovej agentúry (EMA). Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

„Situáciu sledujeme a vyhodnocujeme aj v iných krajinách a v správnej chvíli verím tomu, že odborníci, ktorých tu máme, povedia, že teraz je potrebné sa nad tým zamyslieť,“ uviedol minister.

Nevylúčil, že treťou dávkou by mohli byť očkovaní zdravotní pracovníci, seniori či zamestnanci v zariadeniach v sociálnych služieb.

„Budeme však postupovať, ako nám odporučia odborníci,“ uistil Lengvarský.

V hre je povinné očkovanie

Minister minulý týždeň avizoval, že vytvorí pracovnú komisiu, ktorá sa bude zaoberať otázkou prípadného preočkovania populácie Slovenska.

Zdôraznil, že hoci zaočkovanosť Slovákov nie je dobrá, ambíciou je, aby fungovali „základné atribúty štátu“. Avizoval, že sa musia „zaoberať otázkou povinného očkovania“.

Pracovná komisia by sa podľa jeho slov mala venovať otázke, kedy začať s preočkovaním, koho preočkovať a akými vakcínami, keďže prichádzajú aj nové.

Treba to zvážiť

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová si nemyslí, že povinnosť očkovania zvýši zaočkovanosť. Ako uviedla v pondelok, rozhodnutie o povinnom očkovaní niektorých skupín ľudí bude potrebné veľmi dôsledne zvážiť.

„Treba skôr apelovať na to, aké je toto očkovanie dôležité,“ uviedla Prokopová. Zároveň má pocit, že po tom, ako sa uvoľnili opatrenia, ľudia prestávajú vnímať dôležitosť očkovania.

„Chceme využiť kompletne všetky nástroje, ktoré sú na dobrovoľné motivovanie ľudí. Nemyslím si, že by sme ich mali motivovať finančne, príkazmi alebo inými spôsobmi,“ uviedol v pondelok minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Ako tvrdí, očkovaním všetci ochraňujú nielen svoje zdravie, ale aj zdravie svojej rodiny.

„My hovoríme, že k tomu vytvárame aj prostredie na vzdelanie. Zatiaľ skúsme využiť ešte všetky tieto mechanizmy, kým príde k nejakým ostatným opatreniam,“ poznamenal minister školstva.

Ilustračné foto, TASR

Čo je potrebné vedieť?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín