Webnoviny - Svet

Lenivosť je psychická porucha, tvrdia odborníci

Odporúčanie zaradiť lenivosť do pripravovanej klasifikácie duševných porúch podporuje už niekoľko odborných prác.

Ilustračné foto.Foto: SITABRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) – Vedecké fakty čoraz viac poukazujú na to, že telesná lenivosť je chorobnou závislosťou. Na tlačovej konferencii prezentoval lenivosť ako závislosť odborník na výživu Igor Bukovský a psychiater z Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. „Vieme si vymýšľať množstvo racionálnych dôvodov, ako a prečo sa to nedá. Napríklad, ľudia, ktorí pracujú psychicky desať až dvanásť hodín denne, sú o deviatej večer unavení. V skutočnosti je unavený iba ich mozog. Preto je nutné neakceptovať syndróm chronickej únavy, ktorý sa vyskytuje čoraz viac a nevnímať cvičenie, pohyb ako povinnosť. Človek by mal vyviesť von svojho psa dva razy denne, aj keď ho nemá,“ povedal Bukovský.

„Ľudia dávajú opakovane prednosť činnosti, ktorá im vyvoláva krátkodobo príjemný pocit a z hľadiska dlhodobého pôsobenia je negatívna,“ vysvetlil Okruhlica.

Odporúčanie zaradiť lenivosť do pripravovanej klasifikácie duševných porúch podporuje už niekoľko odborných prác. Podľa štúdie psychologičky Ivany Jurkovičovej z roku 2005 je na Slovensku 70 percent ľudí s nedostatočnou telesnou aktivitou. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že telesná lenivosť zvyšuje riziko srdcových chorôb, cukrovky, rakoviny hrubého čreva a prsníka. Na jej následky umrie ročne vo svete okolo troch miliónov ľudí.

Fínska štúdia (2010), do ktorej zapojili 29-tisíc mužov a 29-tisíc žien, potvrdila, že so stupňovaním pravidelnej telesnej námahy klesá riziko zlyhania srdca. Otázku psychického zdravia v spojení s lenivosťou analyzovala nemecká odborná stať, ktorej závery ratifikovali, že depresia a úzkosť sa výrazne znížili po desiatich týždňoch bežeckej terapie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM