Aktualizované Veronika Ondo-Cholewová Zo zahraničia

Letecký špeciál previezol z uzavretého epicentra šírenia koronavírusu aj Slovákov

Slováci a Česi boli na palube francúzskeho špeciálu, ktorý v nedeľu priletel z uzavretého epicentra šírenia nového koronavírusu.

Ilustračný obrázok k článku Letecký špeciál previezol z uzavretého epicentra šírenia koronavírusu aj Slovákov
Zdroj: TASR

Dvaja Slováci a piati Česi boli na palube francúzskeho špeciálu, ktorý v nedeľu (2. 2. 2020) odštartoval z čínskeho mesta Wu-chan, uzavretého epicentra šírenia nového koronavírusu. Oznámilo to české ministerstvo zahraničných vecí.

Vyjednávanie s Čínou

Šéf rezortu Tomáš Petříček podľa oznámenia uviedol, že päť osôb z ČR, ktoré požiadali o repatriáciu, sa podarilo evakuovať z uzavretej oblasti zasiahnutej koronavírusom po niekoľkých dňoch intenzívnych vyjednávaní, a to vďaka českému zastupiteľstvu v Číne a jeho spolupráci s francúzskymi kolegami.

Lietadlo s evakuovanými dorazilo do Francúzska ešte v nedeľu dopoludnia. Česi a Slováci následne pokračujú v ceste do Bruselu, kde presadnú na špeciál vyslaný českou vládou.

Český špeciál

„Po dohode so slovenskou vládou sme ponúkli v českom špeciáli z Bruselu tiež dve miesta pre slovenských občanov,“ povedal minister Petříček.

Po prílete do Prahy českých občanov prevezú do Nemocnice na Bulovke, uzatvára české ministerstvo v oznámení na svojej webovej stránke s tým, že pre slovenských občanov si prídu lekári zo Slovenska.

Aj Maďari

Prileteli aj siedmi občania Maďarska, ktorí požiadali o evakuáciu z Číny. Sú už vo Francúzsku a sú v dobrom zdravotnom stave, informovala v nedeľu popoludní agentúra MTI odvolávajúc sa na správu francúzskej televíznej stanice BFM.

Lietadlo z mesta Wu-chan, ktoré je považované za epicentrum výskytu nového koronavírusu, priviezlo už druhú skupinu Francúzov a občanov 30 ďalších krajín. Stroj s 250 pasažiermi, medzi ktorými bolo 65 Francúzov, pristál na juhofrancúzskej vojenskej základni Istres.

Hovorca maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer na videozázname zverejnenom na Facebooku povedal, že maďarskí občania sa dostali bez problémov na letisko a ešte pred odletom absolvovali vyšetrenia čínskymi a francúzskymi lekármi. „Sú zdravotne v poriadku a nemajú žiadne príznaky nákazy,“ dodal hovorca, podľa ktorého ich z Francúzska do vlasti dovezie lietadlo maďarskej armády.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM