Zo zahraničia

Ľudskoprávne organizácie vyzvali na bojkot OH v Pekingu: Dejú sa tam kruté zločiny!

Aliancia 243 ľudskoprávnych a mimovládnych organizácií vyzvala v piatok na diplomatický bojkot nadchádzajúcich zimných olympijských hier v čínskom Pekingu.

Ilustračný obrázok k článku Ľudskoprávne organizácie vyzvali na bojkot OH v Pekingu: Dejú sa tam kruté zločiny!
Zdroj: TASR/AP

„Zimná olympiáda 2022 v Pekingu sa začne v čase krutých zločinov a ďalšieho hrubého porušovania ľudských práv čínskou vládou,“ uviedli organizácie v spoločnom vyhlásení. Informovala o tom agentúra DPA.

Výzva na bojkot

Aliancia vyzvala vlády, aby sa pripojili k diplomatickému bojkotu hier, a športovcov a sponzorov, aby nelegitimizovali porušovanie práv zo strany čínskej vlády.

„Nie je možné, aby olympijské hry boli ‚silou dobra‘, ako tvrdí Medzinárodný olympijský výbor, kým hostiteľská vláda sa dopúšťa ťažkých zločinov porušovaním medzinárodného práva,“ uviedla riaditeľka ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) pre Čínu Sophie Richardsonová.

Skupina poukázala na zaobchádzanie s etnickými a náboženskými menšinami v Číne a na prenasledovanie aktivistov, feministiek, právnikov a novinárov tamojšími úradmi pod vládou prezidenta Si Ťin-pchinga.

Kritika Pekingu

Peking sa stal terčom narastajúcej medzinárodnej kritiky v súvislosti s údajným prenasledovaním Ujgurov a svojím počínaním v Hongkongu, pripomína DPA.

Niekoľko krajín vrátane Spojených štátov, Británie a Austrálie už oznámilo diplomatický bojkot nadchádzajúcich zimných olympijských hier.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres a ruský prezident Vladimir Putin sú medzi tými predstaviteľmi, ktorí sa na slávnostnom otváracom ceremoniáli 4. februára zúčastnia.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM