Zo zahraničia

Maďarskému jazeru Balaton hrozí premnoženie rias a siníc. Zakážu kúpanie?

Riasam a siniciam vyhovuje teplé počasie a je možné, že na niektorých miestach čoskoro obmedzia možnosť kúpania v jazere.

Ilustračný obrázok k článku Maďarskému jazeru Balaton hrozí premnoženie rias a siníc. Zakážu kúpanie?
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Západnej časti maďarského jazera Balaton hrozí premnoženie rias a siníc. Ak sa situácia ďalej zhorší, môžu príslušné orgány zakázať kúpanie na niektorých miestach najobľúbenejšej letnej destinácie Maďarov, upozornil v stredu spravodajský server infostart.hu.

Zakážu kúpanie?

Najväčšie zdravotné problémy spôsobujú sinice – cyanobaktérie, ktoré môžu u ľudí vo vode vyvolať zápal očí alebo kože, v prípade prehltnutia takto infikovaná voda môže spôsobiť zvracanie či hnačku.

Riasam a siniciam vyhovuje teplé počasie a je možné, že na niektorých miestach čoskoro obmedzia možnosť kúpania v jazere, píše infostart.hu. Kritická situácia nastala už niekoľkokrát pri Balatongyöröku.

Začali s bagrovaním

Pred desaťročiami boli riasy a sinice v Balatone živené odpadovou vodou, čo sa však začiatkom nového tisícročia podarilo vyriešiť.

Vlani v auguste sa na jazere ale opäť začali množiť riasy a sinice do takej miery, že v oblasti Szigligetu bola prekročená hranica zdravotného rizika stanovená Svetovou zdravotníckou organizáciou.

Na severnom brehu západného Balatonu, kde rieka Zala dodáva polovicu zásob vody jazera, bude potrebné pokračovať v prehlbovaní dna. S bagrovaním tam začali v júli, podotkol server.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM