Majetkové priznania politikov: Najviac zarobil Kiska a Danko

Koľko v minulom roku zarobili vrcholoví politickí činitelia? Pozrite si údaje majetkových priznaní.

Ilustračný obrázok k článku Majetkové priznania politikov: Najviac zarobil Kiska a Danko
Zdroj: TASR

Najviac z troch najvyšších ústavných činiteľov zarobil vlani prezident SR Andrej Kiska, a to viac ako 370 000 eur. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) mal príjmy vyše 270 000 eur a predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) vyše 61 000 eur. Vyplýva to z majetkových priznaní, ktoré zverejnil parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Kiska mal príjmy z verejnej funkcie za rok 2016 vo výške 97 151 eur, paušálne náhrady boli 15 933 eur. Ostatné príjmy uvádza vo výške 257 048 eur. Ide o príjmy vyplývajúce zo zmlúv. Kiska priznáva ďalej nehnuteľnosti v Poprade a Veľkom Slavkove, a tiež peniaze na bankovom účte, podiely vo firmách, akcie v investičnom fonde a pôžičky tretím stranám.

Danko mal príjmy z verejnej funkcie 22 897 eur a paušálne náhrady 12 059 eur. Ostatné príjmy uvádza vo výške 236 077 eur. Ide o príjmy z ukončenej advokácie k 15.4.2016. V priz­naní píše, že je to hrubý príjem z celkových pohľadávok.

Ako nehnuteľný majetok uvádza napríklad trávnatý porast, zastavané plochy a nádvoria, vinice, záhrady, rodinný dom, aj rozostavaný, nebytové priestory aj byt. V kolónke hnuteľný majetok má zapísané napríklad obchodný podiel, pohľadávky, osobný automobil, úver aj hypotéku, hotovosť na účte, výživné či umelecké diela a obrazy.

Fico získal za výkon verejnej funkcie príjem 48 396 eur, paušálne náhrady 12 949 eur a ostatné príjmy neuvádza. Premiér priznáva rekreačnú chatu v Malých Levároch, vinicu v bratislavských Vinohradoch, zariadenie rekreačnej chaty, podielové listy, úspory, osobné auto a stavebné sporenie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame