han Rôzne

MÁME sa na Slovensku zle? Platy svižne rastú, zamestnanosť stúpa a reštaurácie BERIEME útokom!

Zamestnanosť na Slovensku podľa výberového zisťovania pracovných síl v 1. štvrťroku medziročne rástla už tretí štvrťrok za sebou, a to o 2,8 %. Počet pracujúcich sa zvýšil na 2,572 milióna osôb.

Ilustračný obrázok k článku MÁME sa na Slovensku zle? Platy svižne rastú, zamestnanosť stúpa a reštaurácie BERIEME útokom!
Zdroj: TASR/František Iván

Oproti predchádzajúcemu štvrťroku sa však celková zamestnanosť po sezónnom očistení znížila o 0,2 %. V pondelok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Nárast pracujúcich

Z celkovo 18 odvetví ekonomiky sledovaných pri zamestnanosti v 1. štvrťroku 2022 počet pracujúcich medziročne vzrástol v 12. Počet pracujúcich stúpol ako vo výrobných odvetviach, tak v službách, v ktorých však situácia zostala rozkolísaná. V podielovo najvýznamnejšom priemysle bol nárast 2,4 % na 696-tisíc pracujúcich. Pracujúci pribudli začiatkom roka 2022 aj v stavebníctve, ich počet vzrástol o 4,4 % na 247-tisíc osôb.

V odvetviach služieb, ktoré najviac ovplyvnili dôsledky pandémie, pracovalo o 2,1 % ľudí medziročne viac ľudí (1,559 milióna osôb).

Celkovo služby dávali prácu viac ako 60 % pracujúcich, ale odvetvia služieb mali značne rozkolísaný vývoj počtu pracujúcich. Absolútne najvýraznejší rast – o štvrtinu počtu pracujúcich – sa prejavil v ubytovaní a stravovacích službách. Toto odvetvie však pred rokom trpelo najsilnejšími dosahmi pandémie s viac ako 30-percentným prepadom počtu pracujúcich.

Z ďalších odvetví služieb, ktoré zamestnávajú nad 150-tisíc ľudí, sa dynamickejší rast o 9,9 % prejavil vo vzdelávaní a nižší rast v doprave a skladovaní o 1,7 %.

Celkovo vyššiemu tempu rastu počtu pracujúcich zabránil pokračujúci pokles vo veľkoobchode a maloobchode aktuálne o 3,2 %. Pracujúcich strácali aj ďalšie počtom pracujúcich významnejšie odvetvia služieb ako zdravotníctvo a sociálna pomoc (o 7 %) či verejná správa (o 1,1 %).

Vo všetkých krajoch

Počet pracujúcich, ako aj miera zamestnanosti medziročne vzrástli vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Počet pracujúcich najvýznamnejšie stúpol v Bratislavskom kraji o 8,3 %, ďalej v Žilinskom kraji o 4,3 % a v Nitrianskom kraji o 3,8 %. Najnižšiu mieru zamestnanosti pod 70 % mal už len Prešovský kraj, naopak, v Bratislavskom kraji sa miera zamestnanosti priblížila k úrovni takmer 83 %.

Najvýraznejšia zmena nastala v Žilinskom kraji, miera zamestnanosti sa zvýšila o 4,2 percentu­álneho bodu (p. b.) na hodnotu 78 %, významné zvýšenie zaznamenal aj Košický kraj, o 3,8 p. b., pričom počet pracujúcich bol nad hranicou 70 % obyvateľov kraja.

Ako to je na Slovensku s platmi, sa dočítate na ďalšej strane.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM