han Rôzne

MÁME sa na Slovensku zle? Platy svižne rastú, zamestnanosť stúpa a reštaurácie BERIEME útokom!

Zamestnanosť na Slovensku podľa výberového zisťovania pracovných síl v 1. štvrťroku medziročne rástla už tretí štvrťrok za sebou, a to o 2,8 %. Počet pracujúcich sa zvýšil na 2,572 milióna osôb.

Ilustračný obrázok k článku MÁME sa na Slovensku zle? Platy svižne rastú, zamestnanosť stúpa a reštaurácie BERIEME útokom!
Zdroj: TASR/František Iván

Lepšie časy

Hoci slovenské gastro bolo jedným zo segmentov, ktoré utŕžilo počas pandémie výraznú ranu, podľa počtu zrealizovaných platieb mu svitá na lepšie časy. Slováci sa vracajú do reštaurácií a dobiehajú tak čas, ktorý nemohli tráviť s rodinou či priateľmi. Reštaurácie vo veľkom využívajú aj na rodinné oslavy a väčšie stretnutia. Vyplýva to z dát spoločnosti Global Payments, najväčšieho poskytovateľa platobných terminálov na Slovensku za ostatné tri mesiace.

Podiel platieb kartou pomaličky rastie. Aktuálne je výška transakcií na porovnateľných hodnotách ako v minulom roku, keďže na výšku pôsobia dve protichodné sily: na jednej strane ju zvyšuje inflácia, na druhej znižuje skutočnosť, že platobnou kartou platíme aj drobné nákupy.

Počet platobných terminálov, vďaka ktorým môžeme platiť kartou na čoraz väčšom počte prevádzok, rastie.

“Pandémia síce s nárastom POS terminálov “zamávala” a po výraznejšom náraste prišla menšia korekcia, no tempo rastu je ustálené na 5 %. Svedčí to o dlhodobom trende, ktorý vytláča hotovosť z našich peňaženiek,” hovorí obchodný riaditeľ Global Payments Erik Brinkáč.

Gastro funguje

Reštaurácie, ktoré nevedeli fungovať v režime donášky jedla, utrpeli počas pandémie katastrofálne poklesy obratu. V roku 2021 došlo oproti predpandemickému roku 2019 k poklesu tržieb o 26%, no aktuálny rok 2022 zatiaľ priniesol neuveriteľný 2,7-násobný nárast.

“Aktuálne sme takmer na dvojnásobku tržieb oproti predpandemickému roku 2019, čo znamená, že Slováci sa vo veľkom vracajú do obľúbených reštaurácií,” hovorí Erik Brinká.

Ešte dodal: “samozrejme tento prekvapivý výsledok slovenského gastro segmentu je spôsobený aj nárastom podielu platieb platobnou kartou, na ktoré sme si v gastro segmente privykli. Naše platobné terminály napríklad umožňujú aj platbu sprepitného, takže hotovosť už zákazník v mnohých reštauráciách vôbec nepotrebuje.”

Cestovný ruch

Tržby hotelov za posledné tri mesiace sú takisto veľkým prekvapením. “Oproti predpandemickému roku 2019 došlo v roku 2021 k extrémnemu poklesu tržieb hotelov o vyše 70 %. V tomto roku vzrástol objem transakcií na 1,6-násobok predpandemického roku 2019 a v porovnaní s minulým rokom je to dokonca 5,5-násobný nárast,” hovorí Erik Brinkáč

Ďalej dodal: “Samozrejme vplyv má aj ubytovávanie utečencov z Ukrajiny, medzi ktorými je mnoho takých, ktorí si môžu dovoliť dlhodobé pobyty v hoteloch. Pre slovenských hotelierov sú to však veľmi dobré správy.”

A čo cestovky?

Čo sa týka cestovných kancelárií, čísla nie sú až také povzbudzujúce a na lepšie časy si budú musieť ešte počkať. “Tržby cestovných kancelárií boli v roku 2021 postihnuté jedným z najväčších výpadkov tržieb, ktoré poklesli oproti predpandemického roku 2019 o 94 %. Aj keď sa situácia v tomto roku zlepšila a oproti minulému roku máme vyše 9-násobný nárast, aktuálne tržby sú na úrovni 60 % predpandemického roku 2019,” hovorí Erik Brinkáč a dodáva, “ukazuje sa, že obavy z vojnového konfliktu spomalili rast drahších dovoleniek a Slováci vyčkávajú, ako sa bude situácia vyvíjať. Keďže sa však z kľúčových letných turistických regiónov Európy šíria správy o výrazných predajoch dovoleniek, je možné, že mnohým Slovákom zostane len možnosť individuálnych pobytov v Chorvátsku či dovolenka na Slovensku a last minute ponúk sa nedočkajú.”


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM