Webnoviny - Svet

Manažment povodí za miliardu € zaplatia občania

WEBNOVINY.SK

Foto: SITABRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR, ktorý je súčasťou boja s povodňami, by mal v nasledujúcich šiestich až desiatich rokoch stáť jednu miliardu eur.

Uviedol to dnes na tlačovej besede splnomocnenec vlády SR pre územnú samosprávu, integrovaný manažment povodí a krajiny Martin Kováč. Vláda dnes na svojom rokovaní odsúhlasila pre tohtoročné štartovacie projekty v rámci programu 580-tisíc eur. Tie pôjdu z rezervy predsedníčky vlády, v budúcom roku už pôjde o prostriedky zo štátneho rozpočtu a zo štrukturálnych fondov.

„Celý program je nastavený na systéme viaczdrojového financovania,“ povedal Kováč. Podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) je program finančne krytý. „Neprijímali by sme program bez toho, aby nebol finančne krytý. To by mi na vláde ani neprešlo,“ tvrdila na tlačovej besede po rokovaní vlády premiérka.

Podľa premiérky je potrebné spustiť program hlavne preto, aby sa neopakovali každoročné povodne, ktoré spôsobujú straty na životoch a majetkové škody. „Prevencia proti povodniam bola zanedbávaná dlhé roky,“ povedala Radičová, ktorá je rada, že program sa stáva realitou. Cieľom programu je zadržiavanie v krajine dažďovej vody, ktorá spôsobuje záplavy, a obnova poškodenej krajiny. „Je to nadrezortný program, ktorého cieľom je prevencia pred povodňami, znižovanie povodňových rizík na Slovensku, ale aj znižovanie rizík sucha,“ povedala premiérka.

Program prináša aj adresnú zodpovednosť vlády a samospráv. „Do systému umožňujeme zapojiť 95 percent územia rozlohy SR,“ oznámila Radičová. Podľa nej program prispeje aj k tvorbe zamestnanosti občanov. „Už v tomto roku je to prvých 300 pracovných miest, v roku 2011 päťtisíc pracovných miest a v roku 2012 15-tisíc pracovných miest,“ povedala. Tento rok sa štartovacie projekty týkajú 24 obcí v povodiach riek Ondava, Torysa, Hornád, Váh a Kysuca.

Tam budú vytvorené vodozádržné opatrenia, ktoré nevyžadujú zložité procesy prípravy i schvaľovania projektovej dokumentácie. Ide o vybudovanie odrážok na lesných a poľnohospodárskych cestách, vodoholdingov, zasiakavacích jám, vrstevnicových vodozádržných pásov v poľnohospodárskej krajine, hrádzok v eróznych ryhách a na drobných bezmenných vodných tokoch, ktoré si vyžadujú iba súhlas vlastníka. Obce sa v rámci programu zaväzujú, že o vodozádržné opatrenia, systémy sa budú starať 20 rokov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM