Krimi

Marian Kočner v záverečnej reči: Nie som svätec, ale nie som ani vrah

Marian Kočner argumentoval najmä spochybňovaním svedka Petra Tótha, ktorého stále považuje za agenta tajnej služby.

Ilustračný obrázok k článku Marian Kočner v záverečnej reči: Nie som svätec, ale nie som ani vrah
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nie som svätec, ale nie som ani vrah. Vo svojej záverečnej reči v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka to uviedol obžalovaný Marian Kočner.

Taktika spochybňovania

Argumentoval najmä spochybňovaním svedka Petra Tótha, ktorého stále považuje za agenta tajnej služby. Spochybňoval tiež tvrdenia Zoltána Andruskóa, ako aj spôsob, akým sa pracovalo s jeho telefónom pri extrakcii komunikácie cez Threemu.

Kočner sa pristavil pri svojej údajnej motivácii k vražde novinára potom, čo zverejnil analýzu o kauze Donovaly. „Z tých serióznych analýz sa ani jedna neobjavila v obvinení a o pár týždňov to budú tri roky, odkedy som bol obvinený. V tej kauze sme sa nepohli ani o milimeter,“ uviedol.

V záverečnej reči si pomáhal aj vizuálnymi pomôckami, napríklad aj pri lustráciách Kuciaka. Kočnerovi obhajcovia prefotili pôvodný lustračný graf, v ktorom chýba jeho kompletná adresa. Správu Petrovi Tóthovi s adresou preto považuje za dodatočne doplnenú do jeho komunikácie.

„Agent“ Tóth

Kočner rozprával aj o Tóthovi, ktorý podľa jeho slov opakovane klame a vymýšľa si. Naďalej ho považuje za agenta v legalizácii, čo má potvrdzovať aj výpoveď Miroslava Kriaka, ktorý pre Tótha realizoval sledovanie novinárov a politikov. Obžalovaný zároveň upozornil, že sa v spise nachádza informácia o tom, že Tóth dostal od neznámej spoločnosti sídliacej v Spojených arabských emirátoch po vražde 50-tisíc eur, a následne sa mu vyplácalo mesačne 5-tisíc eur. Súhlasí so splnomocnencom poškodených Danielom Lipšicom, ktorý uviedol, že sledovanie novinárov si nemohol Tóth financovať sám.

„Klamár“ Andruskó

Na margo Zoltána Andruskóa skonštatoval, že dopĺňal svoju výpoveď postupne podľa toho, čo sa publikovalo v médiách. To, že je klamár, má dokazovať aj jeho nepotvrdené obvinenie voči svojej osobe v kauze smrti televíznej redaktorky Leony Kočkovičovej Fučíkovej.

„Nespoľahlivý“ Europol

Marianovi Kočnerovi prekáža aj spôsob, akým Europol narábal s jeho telefónmi pri extrakcii dát z Threemy. Vyčíta nezrovnalosti vo forenzných správach.

Ale „inteligentný“ Kočner

„Nie som neinteligentný hlupák, ktorý by si neuvedomoval, čo vražda novinára spôsobí,“ poznamenal. Ku koncu záverečnej reči kritizoval splnomocnencov, ktorí podľa neho absenciu dôkazov kompenzovali emóciami. Následne na to sa postavil a otočil smerom k predsedníčke senátu Ružene Sabovej. „Verím, že medializácia tohto prípadu, politika a emócie zostávajú za dverami tejto súdnej siene. Verím, že rozhodnete na základe nesporných faktov a dôkazov,“ uzavrel.

Po jeho záverečnej reči prednesie tú svoju obžalovaná Alena Zsuzsová.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie