LULA Správy Regióny

Masívny úhyn rýb v rieke Nitra: Prípad rieši polícia, FOTO

Tony mŕtvych rýb plávali v posledných májových dňoch v rieke Nitra. Prípad bol nahlásený na polícii aj inšpekcii životného prostredia.

Zdroj: Facebook

Znepokojivý pohľad na mŕtve ryby, ktoré unášal prúd rieky sa naskytol ochranárovi. Na vec upozornil štátne inštitúcie aj na sociálnej sieti. Ako uviedol, za 19 rokov práce v Štátnej ochrane prírody SR (ŠOPSR) si nepamätá tak masívny úhyn rýb na rieke Nitra. Podľa jeho odhadov po toku rieky Nitry plávali denne stovky kusov uhynutých rýb.

Prípadom sa zaoberá aj polícia. „Polícia oznámenia o úhyne rýb preveruje v spolupráci s inými kompetentnými orgánmi, ako podozrenia z protiprávneho konania. Zisťujeme, či došlo k úhynu rýb zavinením človeka, alebo ide o následok prírodného živla,“ prezradila krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Kvalita vody v norme

Úhyn rýb bol nahlásený aj Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIŽP), ktorá na miesto vyslala svojich pracovníkov. „Stále pracovisko Nitra, Odbor inšpekcie ochrany vôd po príchode na miesto (Vinodolský most – miesto, kde bol spozorovaný úhyn rýb a ich následné splavovanie smerom dole po prúde rieky) vykonal ohliadku vodného toku Nitra, pričom zistil, že v rieke Nitra, ale aj na brehoch a v brehových porastoch sa nachádzajú uhynuté ryby v pokročilom štádiu rozkladu,“ potvrdila SIŽP na svojom webe.

„V uvedenom úseku nebolo zistené žiadne nedovolené zaobchádzanie so znečisťujúcimi látkami a ani nedovolené vypúšťanie odpadových vôd,“ uvádza SIŽP v stanovisku na svojej stránke.

Inšpekcia životného prostredia podľa vizuálneho posúdenia označila vodu v celom úseku za silno zakalenú. Ako uvádza SIŽP neboli odobraté vzorky rýb ani vody. „Vzorka vody nebola odobratá z dôvodu, že naši inšpektori vykonali merania kvalitatívnych ukazovateľov vody, ktoré boli v norme,“ konštatuje Slovenská inšpekcia životného prostredia.

Ako uhynuli tony rýb?

Čo bolo teda príčinou úhynu toľkých rýb? Otravu vylúčili. Dôvodom majú byť prudké dažde. Vysoká hladina rieky mala ryby doslova vyplaviť, ale už po ústupe vody sa všetky nevrátili s vodou späť do koryta a uhynuli.

„Pri opätovnom silnom daždi sa tieto uhynuté ryby dostali späť do vodného toku a boli po prúde unášané až po malú vodnú elektráreň Zugov, na ktorej sa zachytili v množstve cca od 3–4 ton,“ vysvetľuje inšpekcia.

Na základe zistených skutočností inšpekcia skonštatovala, že vo vodnom toku rieky Nitra došlo k úhynu rýb v dôsledku dlhodobo pretrvávajúcej zrážkovej činnosti, počas ktorej dosiahli prietoky vo svojej kulminácii 5 násobok dlhodobého priemeru.

Upozorňujeme, že fotografie v galérii nie sú vhodné pre citlivé osoby!

Masívny úhyn rýb v rieke Nitra: Prípad rieši polícia, FOTO
6
Galéria
Foto: Jozef Lengyel
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie