Monika Hanigovská Lifestyle

Máte nedostatok kolagénu? Nejde len o vrásky a bolesť kĺbov, pri tomto buďte na pozore!

Úbytok kolagénu sa často spája s kvalitou pokožky a pohybovým aparátom. Vedeli ste však aj o ďalších príznakoch?

Ilustračný obrázok k článku Máte nedostatok kolagénu? Nejde len o vrásky a bolesť kĺbov, pri tomto buďte na pozore!
Zdroj: pixabay.com

Ľudské telo je asi z 10 % tvorené kolagénom. Ak ho máme dostatok, príliš si neuvedomujeme jeho dôležitosť. Aké sú varovné signály, že nám chýba?

Problémy s krvným obehom

Kolagén tvorí steny krvných ciev. „S pribúdajúcim vekom sa elasticita zhoršuje, ľudské telo má problém s reguláciou prietoku krvi. Vtedy začnete pociťovať množstvo príznakov spojených s abnormálnym krvným obehom,“ vysvetľuje portál Health Workers Collective.

A to sú časté bolesti hlavy a bolesti na hrudi, závraty či nepríjemná únava.

Skoré šediny

Spozorovali ste, že vaše vlasy sú napriek nie príliš vysokému veku akosi stále belšie? Alebo máte pocit, že sa vám biele kadere objavili nečakane a naraz? Ak ste skúšali telo posilňovať vitamínmi, a nepomohlo to, je možné, že vám chýba práve kolagén.

Bolesť kĺbov

Kolagén hrá dôležitú úlohu pri funkcii kĺbov a pri tvorbe kĺbovej chrupavky. Jej molekula je prepletená nielen v kostiach, ale aj vo väzoch a šľachách. Ak nastáva strata kolagénu, dochádza k väčšiemu treniu kostí, a to spôsobuje nepríjemnú až pálčivú bolesť a zápal.

Suché a lámavé nechty

Ruky a nechty sú vizitkou krásy. Máte nechty polámané a končeky vlasov rozštiepené? Skúste užívať vitamíny. V prípade, že nepostrehnete žiadne zlepšenie, je pravdepodobné, že vám aj v tomto prípade chýba kolagén.

Nedostatok kolagénu sa spája aj so šedým zákalom, nekvalitným spánkom a priberaním.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM