Barbara Dallosová Správy Politika

Matovič s úškrnom odkazuje Slovákom: My tu budeme vládnuť NAVEKY!

Na otázku novinárky prišla šokujúco sebavedomá odpoveď. Igor Matovič je presvedčený, že súčasná vláda je večná.

Ilustračný obrázok k článku Matovič s úškrnom odkazuje Slovákom: My tu budeme vládnuť NAVEKY!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Súbor opatrení, ktoré pred časom predstavil minister financií Igor Matovič, sprevádzajú problémy. Takzvaný prorodinný balíček, ktorého súčasťou je aj „krúžkovné“, napadla prezidentka Zuzana Čaputová na Ústavnom súde. O jeho ústavnosti súd zatiaľ nerozhodol a vec sa naťahuje.

Vládnuť naveky?

Poslanci najnovšie posunuli jeho účinnosť, a to z 1. januára 2023 na 1. január 2025. Keďže tento termín je až po najbližších parlamentných voľbách, je zrejmé, že vo veci už bude rozhodovať nová vláda. Na to upozornila redaktorka Televízie Markiza, ktorá sa ministra financií opýtala, čo ak nová garnitúra jeho prorodinný balíček zruší.

Igor Matovič odpovedal, ako obvykle, svojsky, „Nezruší a nikto po nás nebude, my tu budeme vládnuť naveky,“ odpovedal s ľahkým úsmevom redaktorke.

Výhrady prezidentky

Po stredajšom verejnom pojednávaní o prorodinnom balíčku súd ďalší termín v tejto veci neurčil. Prezidentka napadla konkrétne sporné časti balíčka z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) v rámci zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Práve tento bod je známy pod spomínaným pojmom krúžkovné.

V podaní okrem procesných výhrad, ako sú nedostatky v legislatívnom procese, uvádzala aj hmotnoprávne výhrady. Deklaruje, že návrh podala nie preto, že je proti pomoci rodinám, ale preto, aby rodiny dostávali adresnú, včasnú a dostatočne účinnú pomoc.

Prijatý balíček je podľa nej protiústavný z troch dôvodov. Argumentuje, že prijatý bol v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod. Obsahom zákona sa pritom mali porušiť ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti. Zároveň upozornila, že zníženie prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na polovicu v čase, keď namiesto rodiča prijíma tieto dávky osobitný príjemca, je v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM