Aktualizované Správy Politika

Matovič VYŠPERKOVAL svoj nápad: Odkiaľ vezme 500 eur pre ľudí za voľby? Z dane za RUSKÚ ropu!

Hnutie OĽANO chce odmenu 500 eur za účasť vo voľbách pokryť v štátnom rozpočte mimoriadnou daňou pre rafinérie.

Ilustračný obrázok k článku Matovič VYŠPERKOVAL svoj nápad: Odkiaľ vezme 500 eur pre ľudí za voľby? Z dane za RUSKÚ ropu!
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Návrh na jej zvýšenie a predĺženie platnosti je už v Národnej rade (NR) SR v druhom čítaní a hlasovať by sa o nej malo na najbližšej marcovej schôdzi.

V piatok o tom na tlačovej konferencii informoval predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, pričom apeloval na poslancov, aby návrh podporili.

Máme morálne právo

„Dnes je symbolický dátum v tom, že je rok od spustenia vojny a všetci občania Slovenskej republiky majú v súvislosti s vojnou obrovské výdavky,“ povedal Matovič. Vojna nás stojí podľa neho miliardy eur.

„Firmy, ktoré spracovávajú ruskú ropu, majú výrazný zisk z vojny. My, ako Slovenská republika, 5,4 milióna obyvateľov, máme morálne právo tento zisk z vojny zdaniť a využiť ho na dobrý účel,“ povedal Matovič.

Solidárny príspevok

Solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií by sa novelou zákona o solidárnom príspevku mohol zvýšiť z 55 % na 70 % zisku. Mal by platiť nielen za zdaňovacie obdobie minulého roka, ale aj v tomto roku.

Podľa predsedu hnutia OĽANO je čistý zisk z mimoriadnej dane pre rafinérie za minulý rok približne 400 miliónov eur. Matovič sa v piatok vyjadril, že by súhlasil s tým, aby bola mimoriadna daň pre rafinérie vo výške na úrovni 95 %, ako to je v Maďarsku.

Aktualizované 21:16 Matovičov návrh skritizoval predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. „Matoviča nemôžeme považovať za súdneho človeka. On nie je zdravý,“ povedal Fico.

Smer-SD návrh na odmenu 500 eur nebude podporovať. „Je to právo na účasť vo voľbách. Kto chce, príde, kto chce, nepríde,“ zdôraznil Fico. Dodal, že ak si chce Matovič kúpiť všetkých Rómov na Slovensku, má si nájsť sofistikovanejší spôsob, ako im dávať 500 eur.

Čo je aktuálne v domácej politike?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM