Zo Slovenska

Matovičove sľuby zostali len na papieri. Doba "našich ľudí" pokračuje, tvrdia Progresívci

Hnutie Progresívne Slovensko dalo vláde rok na to, aby ukázala, že to s transparentnosťou myslí skutočne vážne.

Ilustračný obrázok k článku Matovičove sľuby zostali len na papieri. Doba "našich ľudí" pokračuje, tvrdia Progresívci
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Netransparentný výber predsedov okresných úradov a riadiacich pozícií vo viacerých štátnych podnikoch je dôkazom, že predseda vlády, jeho strana a vláda nielen porušujú svoje sľuby, ale aj toho, že predchádzajúcimi vládami vytvorená kultúra „našich ľudí“ pokračuje, tvrdia predstavitelia mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko.

Vyzývajú vládu Igora Matoviča, aby dodržala svoje sľuby a spravila Slovensko transparentnejším.

Rodinkárstvo

„Pred voľbami sa Igor Matovič a jeho strana OĽaNO vo svojom programe sťažovali, že ‚sa niektoré inštitúcie stali brlohmi rodinkárstva, korupcie a neschopnosti, ktoré neslúžia ľuďom‘. Igor Matovič a OĽaNO sa zaprisahali, že odpolitizujú verejnú správu, zabezpečia zverejňovanie zápisníc z výberových konaní i životopisy kandidátov na verejné funkcie, ich hodnotenie výberovou komisiou a poradie kandidátov napríklad na predsedov štátnych úradov alebo prednostov okresných úradov, a mnoho iného,“ pripomína predsedníčka PS Irena Bihariová. Nič z toho sa podľa nej nedeje a Matovič pokračuje v tradícii netransparentnosti, ktorú predtým ostro kritizoval.

„Vláda SR vo svojom programovom vyhlásení sľúbila, že zabezpečí profesionálnu a transparentnú štátnu správu, a to aj prostredníctvom spravodlivých, transparentných a na pravidlách založených postupov. Vláda sa zaviazala vyberať do riadiacich pozícií v štátnych podnikoch odborníkov namiesto ‚našich ľudí‘ aj preto, že nekvalifikované rozhodnutia zástupcov štátu v týchto podnikoch spôsobujú štátu obrovské finančné škody. Všetky tieto sľuby však ostali len na papieri,“ doplnil právnik a člen predsedníctva PS Branislav Vančo.

Je Igor Matovič dobrý premiér?

Do roka a do dňa

„Vyzývame Vládu SR, aby do roka a do dňa vykonala naozaj otvorené a transparentné výberové konania na prednostov okresných úradov a ostatných funkcionárov dosadených vládou i ministerstvami. Iba tak posunieme Slovensko skutočne dopredu,“ povedal podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík.

Progresívne Slovensko bude podľa neho dôsledne sledovať kroky vlády a na všetky prešľapy upozorňovať. Parlamentná opozícia podľa neho v tomto nemá žiadnu kredibilitu a myslí si, že vláda potrebuje cítiť tlak reálnej opozície aj verejnosti.

„Aj preto spúšťame odpočítavanie spojené s podpisovou výzvou vláde, kde občania Slovenska budú môcť jasne vyjadriť svoj názor. Vláda má rok na to, aby ukázala, že to s transparentnosťou myslí skutočne vážne,“ hovorí. Na stránke dorokaadodna.sk môžu občania SR vyzvať vládu, aby vykonala transparentné výberové konania na prednostov okresných úradov a ostatných funkcionárov dosadených vládou a ministerstvami.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM