Zo Slovenska

Medzi najlepšími univerzitami sveta sú aj dve slovenské

V rámci rebríčka Times Higher Education World University Rankings sa medzi najlepšie univerzity sveta dostali dve slovenské.

Ilustračný obrázok k článku Medzi najlepšími univerzitami sveta sú aj dve slovenské
Zdroj: TASR

Sú nimi Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave a Univerzita Komenského (UK) v Bratislave. STU sa umiestnila na 801. mieste, UK na 601. až 800. mieste.

Rektor STU Robert Redhammer v tejto súvislosti uviedol, že STU je pripravená zapojiť sa do diskusie o pripravovanej reforme vysokého školstva a prispieť dlhoročnými skúsenosťami.

„Verím, že výsledkom bude rozdelenie hodnotenia i financovania vysokých škôl podľa ich poslania. Slovensko by malo mať niekoľko škôl, ktoré dokážu výraznejšie prispieť do svetového vedeckého poznania vlastným intenzívnym výskumom a uspieť v medzinárodnej konkurencii, reprezentovať Slovensko vo svetovom meradle. A to sa dá len veľmi ťažko pri súčasnom legislatívnom nastavení a spôsobe financovania,“ uviedol rektor.

Čítajte aj: Budúcnosť medicíny: V Bratislave dokážu na 3D biotlačiarni vytlačiť živé bunky!

Podľa Redhammera financovanie musí výraznejšie odrážať aj uplatnenie absolventov, musí byť previazané s potrebami trhu práce a kvalitou.

„Slovensku akoby toto v riadení školstva chýbalo. Na STU sa o tieto hodnoty snažíme, aj keď to neraz nie je finančne výhodné. Presadzujeme napríklad, aby vedecké výstupy boli medzinárodne akceptované a najzásadnejšie odmeňujeme,“ doplnil rektor STU.

Ranking vedie Univerzita v Oxforde. Za ňou sa umiestnil Technologický inštitút v Kalifornii. Popri univerzitách z USA a Veľkej Británie sa do prvej dvadsiatky dostala len jedna univerzita z kontinentálnej Európy, a to švajčiarsky Technologický inštitút ETH Zürich.

The World University Rankings hodnotí štyri oblasti – vzdelávanie, výskum, spoluprácu s praxou a spoluprácu so zahraničím. Slovenská technická univerzita v Bratislave bodovala opäť predovšetkým v hodnotení spolupráce s praxou. The World University Rankings zverejnil hodnotenie 12. raz. Patrí do tzv. Veľkej trojky najstarších a najprestížnejších svetových rebríčkov spolu s QS World University Rankings a ARWU – Šanghajský rebríček.

Čítajte aj: Americké školstvo šokuje: Predmet venovaný Lady Gaga, zombíkom a dovolenke

STU a UK
3
Galéria
Zdroj: TASR a Internet
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie