Správy

Meteorológovia dvíhajú varovný prst: Na Slovensku platí niekoľko výstrah

Sneženie, poľadovica i smog. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na niekoľko výstrah v rôznych kútoch Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Meteorológovia dvíhajú varovný prst: Na Slovensku platí niekoľko výstrah
Zdroj: TASR

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na možné sneženie v okrese Bratislava, poľadovicu na západnom a časti stredného Slovenska, rovnako aj na smog v Ružomberku a okolí. Meteorológovia to uvádzajú na svojom webe.

Poľadovica i sneh

Výstraha pred poľadovicou platí v niektorých okresoch Bratislavského, Banskobystrického, Trenčianskeho, Nitrianskeho a Trnavského kraja. Platí do nedele 19. januára do 9.00 h.

V okrese Bratislava meteorológovia varujú aj pred snežením. Vo vyššie položených častiach Bratislavy sa očakáva sneženie, napadnúť by tu malo do piatich centimetrov snehu. Výstraha prvého stupňa platí do nedele rána.

Upozornenie pred smogovou situáciou pre častice PM10 platí v Ružomberku a okolí, pričom potrvá až do odvolania. Podľa meteorológov sú príčinami smogovej situácie vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, možný vplyv priemyslu a dopravy, ale aj nepriaznivé rozptylové podmienky vďaka polohe v horskej doline.

,,K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy," uvádzajú meteorológovia s tým, že v tejto súvislosti radia obmedziť pobyt a fyzické aktivity vonku a rovnako i skrátiť vetranie obytných miestností.

Cestári upozorňujú na hmlu

K varovaniam sa pridáva aj Slovenská správa ciest (SSC). Tá upozorňuje vodičov na hmlu. Znížená viditeľnosť do 50 metrov je v oblasti Turne nad Bodvou, do 100 metrov okolo Myjavy, Nitrianskeho Rudna, Štítnika, Košíc, Čane, Rajca, Moldavy nad Bodvou, Hanisky, Milhoste, Rožňavy, Tornale, Plešivca a Jelšavy.

Podľa portálu zjazdnost.sk sú v súčasnosti zjazdné všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty. Zjazdné sú tiež cesty I., II. a III. triedy, a tiež horské priechody. Povrch vozoviek je suchý až vlhký, miestami mokrý, v hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska pokrytý vrstvou utlačeného alebo zľadovateného sne­hu.

SSC pripomína, že pre vozidlá nad desať metrov dĺžky sú po celú zimnú sezónu uzatvorené horské priechody Príslop, Šútovce a Veľké Pole.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie