Webnoviny - Svet

Mihál neprestal podnikať, tvrdí Ondruš

WEBNOVINY.SK

Branislav Ondruš Foto: SITA BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – V prípade ministra práce Jozefa Mihála (SaS) sa podľa poslanca Národnej rady SR za stranu Smer-SD Branislava Ondruša ukazuje, že minister neprestal podnikať, i keď urobil podľa Ondruša formálny krok a v súvislosti s nástupom na post ministra oznámil odchod z postu konateľa firmy RELIA s.r.o, ktorá Mihálovi patrí. Ondruš to dokladoval webovou prezentáciou firmy RELIA na sociálnej sieti Facebook, kde propaguje svoje školenia a semináre.

"Potiaľ by to nebol problém, keby sa na tejto propagácii aktívne nepodieľal samotný minister – pán Jozef Mihál, " tvrdil Ondruš na mimoriadnej tlačovej besede. Podľa neho to dokladuje zápis z 22. septembra, keď Mihál v spomínanej prezentácii informoval o tom, že si on dovoľuje oznámiť konanie 2. ročníka odborného seminára, ktorý bude v októbri.

„Takto pán Mihál, keďže písal aj vo svojom mene, sa podieľa na propagácii a reklame produktov, ktoré firma RELIA prináša svojim zákazníkom,“ myslí si Ondruš. V inom zápise z 13. augusta hovorí Mihál podľa Ondruša o tom, že takáto prezentácia na konferencii známeho ekonomického týždenníka je „pekne drahá akcia, preto hľadám možnosti, ako byť lacnejší“.

Ondruš žiada Radičovú konať

Podľa Ondruša tieto príklady dokazujú, že minister porušil ustanovenia ústavného zákona o konflikte záujmov, ktorý zakazuje verejnému funkcionárovi používať svoju osobu, meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu.

Ondruš dodal, že simulovali záujem o účasť na spomínanom seminári a zástupkyňa RELIA im potvrdila, že sa uskutoční a Mihál na ňom vystúpi, účastnícky poplatok je 250 eur s ubytovaním a stravou. Poslanec pripustil, že zákon ministrom nezakazuje pôsobiť v pozícii špecialistov.

Má však podozrenie, že by Mihál mohol porušiť ďalšie zákonné ustanovenie o zákaze využívania informácií nadobudnutých pri výkone verejnej funkcie na získavanie výhod vo svoj prospech, resp. blízkych osôb.

Ondruš teraz bude čakať, či ministra Mihála premiérka Iveta Radičová odvolá. „Ak pani premiérka v súvislosti s kauzou štátnych tajomníkov pána Chrena a Švejnu hovorila o tom, že ministri by mali konať a keby to bol štátny tajomník za jej stranu, tak okamžite by konala – v tejto chvíli má možnosť skutočne konať ona,“ povedal Ondruš.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM