han Zo Slovenska

Mikas pripomína potrebu POVINNÉHO očkovania u detí: Na Slovensku môže vzniknúť EPIDÉMIA!

Celoslovenská zaočkovanosť pri niektorých ochoreniach, proti ktorým sa povinne očkuje, klesla z 99 na asi 95 percent.

Ilustračný obrázok k článku Mikas pripomína potrebu POVINNÉHO očkovania u detí: Na Slovensku môže vzniknúť EPIDÉMIA!
Zdroj: TASR/František Iván

Pre TASR to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Pripomína rodičom, aby dali svoje deti zaočkovať proti ochoreniam v rámci pravidelného povinného očkovania.

„Môže sa stať, že ak veľa ľudí odmietne zaočkovať svoje deti v určitom regióne, respektíve v určitej imunologickej kapse, tak tam potom môže vzniknúť epidémia závažného ochorenia,“ upozornil.

Osýpky na východe

Poukázal pri tom na epidémiu osýpok v roku 2018 na východnom Slovensku. „Ak sa do nezaočkovanej populácie dostane infikovaný, vznikne epidémia,“ vysvetlil.

Za epidemiologické výzvy budúceho roka považuje Mikas tiež chrípku, ochorenie COVID-19, akútne respiračné ochorenia a ochorenia gastrointesti­nálneho traktu.

„Môžu to byť tiež ochorenia, ktoré sú raritné, ale veľmi nebezpečné, napríklad hemoragické horúčky ako napríklad ebola a podobne. Očakávame to raritne, možno sa to ani nevyskytne, ale tiež musíme byť na to nachystaní,“ do­dal.

Ďalšia vlna

Hlavný hygienik poukázal, že celoštátna chrípková epidémia v tejto sezóne vypukla ešte pred vianočnými prázdninami, zatiaľ čo väčšinou býva na prelome januára a februára.

„V januári – februári sa pravdepodobne musíme nachystať na druhý vrchol počas chrípkovej sezóny,“ doplnil.

Silnejšia aktivita chrípky je podľa neho okrem iného dôsledkom uvoľnenia pandemických opatrení či relatívne nízkej zaočkovanosti.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM