Webnoviny - Svet

MIKLOŠ: Informatizácia v SR je eldorádom korupcie

WEBNOVINY.SK

Ivan Mikloš Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Informatizácia sa na Slovensku za 20 rokov stala eldorádom korupcie, plytvania a rozhadzovania. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol minister financií Ivan Mikloš. „Za dvadsať rokov sme minuli tak obrovské peniaze na informačné systémy, ktoré sú často nekompatibilné, často zbytočné a predražené, že je to neúnosné,“ povedal Mikloš. Miera predraženia sa podľa neho pohybovala často na úrovni 30 až 50 percent.

Podľa Mikloša ide najmä o prípady, keď veľká zahraničná renomovaná firma dostane zákazku za výrazne predraženú cenu a rozdiel následne vyťahujú subdodávatelia, ktorých zadávateľ nadiktuje víťazovi tendra. „Tento model chceme zrušiť, zásadne zmeniť a budeme rokovať aj s veľkými firmami, pretože musíme urobiť koniec takýmto praktikám,“ dodal Mikloš. Ako príklad uviedol projekt jednotného identifikátora. Podľa odhadov, ktoré mal Mikloš k dispozícii, by mal stáť 7 mil. eur. V súčasnosti je to však už 13 mil. eur. Nová vláda podľa Mikloša zverejní zmluvy vo všetkých rezortoch a v kompletnom znení.

V ostatných štyroch rokoch podľa šéfa rezortu financií nenastal v informatizácii žiaden pokrok. „Prvoradou prioritou nebolo, aby systém fungoval, ale aby boli kšefty. Aj preto máme nezmyselné projekty,“ zhodnotil Mikloš. Príkladom je podľa neho projekt sledovania vývoja cien, ktorý by sa dal urobiť jednoduchou tabuľkou a jedným človekom. „Nebudem to komentovať, nech si každý urobí obraz sám,“ uzavrel Mikloš.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM